Těšte se na špičkové běžky Kästle české výroby
Zatímco sjezdovky jsou stále vyvíjeny v rakouské pobočce v Hohenems, běžky Kästle jsou už ryze českou záležitostí. Za čtyřii roky existence udělaly obrovský skok. Letos usilují o další posun do nejvyšších pater světového běžeckého lyžování i biatlonu.
Běžky Kastle jsou už ryze českou záležitostí
Běžky Kastle letos bojuje v nejvyšších patrech běžeckého lyžování
Konfrontace závodních běžek Kästle se světovou špičkou
Závodnímu vývojovému programu běžek Kästle v Novém Městě na Moravě kralují dva velcí odborníci a znalci běžeckého lyžování Vít Fousek a Martin Petrásek. Ten první se víc věnuje technologii a vývoji lyží, druhý z mužů se stará hlavně o papíry, o závodníky, o smlouvy.
Z jejich „laboratoře“ už vyšla kompletní sada špičkových a sportovních běžek. Klasičky, běžky na bruslení, běžky s moherovými stoupacími pásy nebo i speciální „double poling“, které se rozšiřují v maratonech jako je Vasův běh, Marcialonga nebo Jizerská 50, kde závodnící používají převážně soupaže.
-
- −45 %
- 185
Kästle XP20 Skate Plus jsou lehké běžky určené na dlouhé vzdálenosti, které nabízí excelentní přenos sil. Jsou tužší, nabízí přesnou kontrolu a vynikající skluz. Honeycomb jádro vyztužené karbonem a Hollowtech 2.0 technologie dotváří perfektně vyvážené lyže. XP20 excelují při bruslení ve vysokých rychlostech.
-
- −45 %
- 180
Univerzální běžky Kästle XP30 Classic Skin jsou trochu širší a nabízejí tak při jízdě větší pohodlí. Lehké dřevěné jádro z dřeva pavlovnie vyztužené karbonem a technologie Hollowtech 2.0 snižují hmotnost a vytváří perfektně vyvážené lyže. Sintrovaná grafitová skluznice je maximálně odolná a propůjčuje lyžím výborný skluz.
-
- −45 %
- Náš tip
- 180
- 196
- 188
- 204
Kästle XP20 Classic Skin jsou lehké běžky určené na dlouhé vzdálenosti, zárověň nabízí excelentní přenos sil. Jsou tužší a poskytují tak přesnou kontrolu a vynikající skluz. Budou vyhovovat zejména energičtějším běžkařům. Pásy ze 100% mohéru na stoupací komoře zaručují dobrou přilnavost a jistotu odrazu i na tvrdém, uježděném sněhu.
Skvělá historie
Značka Kästle byla svou dobou největším výrobcem lyží na světě. V roce 1924 vyrobil Anton Kästle první pár lyží ve své dílně v rakouském Hohenems, čímž započal dlouhou cestu úspěchu této značky. V roce 1956 na nich získal Rakušan Toni Sailer všechny tři zlaté olympijské medaile. Brzy přišli další: sestry Eppleovy, Pirmin Zurbriggen, Tom Stiansen… Nespočetná řada lyžařských legend, které jezdily na lyžích Kästle, získala dohromady 132 medailí na olympijských hrách a ve světovém poháru.
Kästle ale vítězily i v běžeckých stopách. Svoje první běžky vyvinuli Rakušané z Hohenems už v roce 1976 a díky revoluční technologii začaly lyže brzy sbírat medaile. Jezdila na nich například několikanásobná mistryně světa v osmdesátých letech Norka Anette Bøeová.
Anton Kästle vyrobil své první lyže v roku 1924 v dílně u města Hohenems
Lyže Kästle získaly mnoho medailí na Světovém poháru a Olympijských hrách
Populární byly Kästle i mezi československými lyžaři, protože za socialismu se daly výjimečně sehnat v prodejnách Tuzex nebo Pragoimpo. V roce 1998 však překvapivě zmizely z trhu. O devět let později, v roce 2007, se vrátili do mezinárodní lyžařské komunity díky investiční skupině kolem Rudolfa Knünze. Tento Rakušan opět vytvořil lyže, jež začaly určovat měřítka pro celé odvětví. Během krátké doby si Kästle znovu našli fanoušky a obsadili zejména v rakouských prodejnách a půjčovnách regály s těmi nejdražšími VIP lyžemi.
Kästle přinášely konstrukční technologie ze závodního průmyslu a aplikovaly je na lyže kategorie allmountain, včetně vývoje revoluční technologie Hollowtech (ona odlehčená špička lyže se zakrytým průhledným otvorem).
Značka dlouho udávala vysoký standard mezi lídry lyžařského průmyslu a v tom se nyní snaží pokračovat.
Česká intervence
Česká historie začala před několika lety. Tomáš Němec nejprve koupil Sporten. Velký lyžařský fanda tak získal slušnou továrnu na lyže v Novém Městě na Moravě, produkující na 100 000 párů lyží ročně pro celý svět. Ale chyběla mu slavná značka. A tak jednoho dne Češi přišli za Rakušany a oslovili je, zda by nepohrdli investorem.
Rakušané váhali, protože lyže považují za národní stříbro. Navíc je oslovil podnikatel z Česka, to nebylo lehké skousnout. Nakonec souhlasili za určitých podmínek. Většinovým vlastníkem rakouského výrobce se stala Němcova společnost, část výroby se přesunula do továrny Sportenu v Novém Městě na Moravě. Ale sídlo firmy, část jejího vývoje a vedení zůstalo v rakouském Hohenems.
Zásadní změny nicméně přišli brzy. Kromě rozšíření portfolia sjezdových lyží na „sjezdovkové“ modely, se začaly vyrábět právě běžky a ruku v ruce s tím se rozjel i závodní program.
Kästle prodělalo zásadní změny v rozšíření portfolia sjezdových lyží a začátek výroby běžek v České republice
Kästle běžky u nás v Radotíně
V SBCR se určitě na běžky Kästle podívejte, naši odborníci vám ochotně poradí se správným výběrem, o kterém si ostatně řekneme víc příště. V rámci firemního testování nových běžek Kästle jsme stihli nastudovat každý detail a tak jsme připravení vám předat maximum načerpaných informací.