Konec mazání!
Mohérový protismyk běžek se vyrovná vosku

Nebaví vás voskovat?

Obrovské zjednodušení pro všechny běžkaře od rekreačních po závodní přináší nová technologie lyží s mohérovým protismykem, který se prakticky vyrovná stoupacím voskům a rozhodně výrazně předčí starší modely lisovaných protismyků. Pokud vás tedy nebaví voskovat, nebo se tím nechcete zdržovat, je pro vás mohér ideálním řešením.

Není protismyk jako protismyk

Protismyk sám o sobě není ničím novým. Lyže, které není třeba mazat stoupacími vosky díky vylisovaným 'šupinám' či 'stromečku' v oblasti stoupací komory se vyrábějí již dlouho. V této podobě ovšem šlo o kompromisní řešení, které využívali především začínající a rekreační běžkaři, kteří se kvůli pár dnům za sezonu stráveným ve stopě nechtěli učit mazat.

Lisovaný protismyk sice lyžaři skutečně umožnil vyhnout se zdlouhavé a v podání amatérských lyžařů mnohdy nejisté alchymii se stoupacími vosky nebo nedej bože klistry, na druhou stranu je ovšem omezoval ohledně výkonu a jízdního pohodlí. Lyže s tímto druhem protismyku často brzdily skluz, občas podkluzovaly nebo se na ně lepil sníh a navíc za jízdy nepříjemně šustily. Mohérový protismyk všechny tyto neduhy odstranil.

Mohér vám nebude proti srsti

Nový typ protismyku je vlastně mohérový insert, nebo chcete-li vsadka v oblasti stoupací komory. Mikrostruktura tohoto materiálu by se dala přirovnat ke zvířecí srsti. Ta je na lyži orientována tak, že př jízdě vpřed ‘hladíte lyži po srsti', skluz je tedy hladký, nic neklade odpor.

Naopak při odrazu či stoupání zabíráte proti srsti mohéru, jednotlivé vlasy se vzpříčí, kladou odpor, a tím zabrání podklouznutí lyže a umožní odraz.

Srovnání mohéru a vosku

Pokud umíte opravdu dobře namazat nebo se o vaše lyže stará zkušený servisman, nejspíš vám lyže přece jen pojedou lépe než ty s mohérovým protismykem. Na druhou stranu, pokud, jak se říká, promažete, kolega na mohéru vám rychle ukáže záda.

Výhodou mohéru je právě skutečnost, že s ním prostě promazat nemůžete, navíc výborně funguje za jakýchkoliv klimatických podmínek tedy například také v teplotách kolem nuly, kdy bývá značně problematické správně namazat.

Rozhodně na běžkách s mohérovým insertem nebudete oproti kolegům s klasickou mázou nijak výrazně pozadu, o čemž ostatně svědčí i fakt, že výrobci neváhali osadit touto technologií i výkonnostní a závodní modely lyží.

Pozor na přesnou délku!

Jedno malé úskalí mohérového protismyku spočívá v tom, že je oproti klasickým lyžím nutno ještě pečlivěji zvolit odpovídající délku a tuhost lyží, potažmo velikost stoupací komory. Ovšem vzhledem k tomu, že v našem obchodě disponujeme přesnými měřícími zařízeními pro určení správné velikosti stoupací komory, není třeba se tohoto faktu jakkoliv obávat.

Trvanlivost mohérové vsadky

Na rozdíl od klasického lisovaného protismyku, který vydrží takřka na věky, je trvanlivost mohérového insertu omezena. Výrobci uvádějí, že mohérový protismyk vydrží asi 100-150 dní lyžování. Pro někoho to může znamenat, že mu lyže vydrží celý život, opravdu náruživý běžkař ovšem tuto metu určitě jednoho dne překročí. ani tehdy ovšem není třeba házet flintu, tedy běžky do žita, protože mohérová vsadka se dá lehce dokoupit jako náhradní díl a vyměnit.

Kupte nebo půjčte!

Pokud vás tato technologie zaujala, vězte, že již máme v nabídce několik modelů běžek s mohérovým protismykem značek Fischer Twin Skin, Madshus Terrasonic IntelliGrip a Rossignol R-SKIN Ultra nebo R-SKIN Sport.

Fischer Twin Skin

Madshus Terrasonic IntelliGrip

Rossignol R-SKIN Ultra

Rossignol R-SKIN Sport

Rovněž nabízíme možnost si tyto běžky (například Madshus Terrasonic) vyzkoušet v našem testcentru.

Rossignol Nordic | RSKIN

Články

07.11.2018

Staráme se o skin běžky

Skin běžky potřebují občas nějakou údržbu. Sepsali jsme pro vás krátký návod, jak mohérové pásy čistit, jak zamezit namrzání…

09.10.2015

Jak vybrat běžecké lyže

Při výběru běžek je třeba nejprve zohlednit vámi preferovaný styl (bruslení, klasika, kombinace). Běžky na bruslení pak…

09.10.2022

Jak vybrat boty na běžky

Boty na běžky vybírejte s ohledem na preferovanou lyžařskou techniku (klasika, bruslení, kombinace), výkonnostní úroveň, ale…