1. Začínáme se skialpem - rady pro začátečníky  

Až dosud jste jezdili jen na sjezdovkách, občas na běžkách. Ale možná už nějaký čas pokukujete po borcích, kteří v lehké výstroji krok za krokem šlapou na stoupacích pásech do kopce, aby se pak, ať už po sjezdovce nebo volným terénem spustili dolů do údolí. To je ta pravá horská turistika na lyžích. Pojďte ji s námi vyzkoušet.

Tento zimní sport, který má mnoho pojmenování - skialpinismus, skitouring, backcountry… se v dnešní době prosazuje stále více. Má to několik důvodů. Je to zdravá aerobní aktivita a skvěle si při ní udržujete kondici. Netlačíte se ve frontách u vleků ani na přeplněných sjezdovkách, jste v přírodě odkázáni na sebe a na své přátele, kteří šlapou s vámi. Užíváte si ty pravé hory se vším všudy.

Základem je, že jdou na skialpech vesměs smíšené skupinky, muži, ženy, lepší, horší… Podle tempa se skupiny můžou rozdělit a vždy se čeká na toho nejpomalejšího. Na rozdíl od běžek tady máte pocit, že se nemusíte nikam hnát. Prostě zvolíte své tempo a jdete.

Jestli jste o skialpech uvažovali, právě nyní nastává doba je vyzkoušet. Čas, kdy mnozí raději zvolí pobyt dál od lyžujících davů ve volné, divoké přírodě. Letošní zima podle všech očekávání bude ve znamení dalšího nástupu lyží s „tuleními“ pásy.

 

Moderní trendový sport skitouring má několik podob, které se mohou různě prolínat takto:

1) Skitouring – základní podoba tohoto sportu, prostě horská turistika na lyžích. Provádět ji může takřka každý, kdo má aspoň minimální kondici a základní lyžařské schopnosti. Hlavní součástí vybavení jsou lehké lyže se speciálním stoupacím vázáním, na něž se dají upnout / nalepit stoupací pásy a lehké boty, které jsou subtilnější, než klasické sjezdařské lyžáky.

2) Speedtouring – extrémní závodní podoba, kdy profi borci v tenkých kombinézách na relativně velmi úzkých a lehkých lyžích nejprve vybíhají dlouhé, prudké, vytyčené tratě do kopce a pak se spouští volným terénem do údolí. Účelem je být co nejrychlejší nahoru i dolu téměř v jakémkoli terénu. Zejména v alpských zemích dnes divácky velmi oblíbený sport.

3) Náročný skialpinismus – lyže jsou delší, širší, kombinézy střídá teplejší oblečení než u závodního speedtouringu. Nejde zdaleka tolik o rychlost, o to těžší ale volí tito borci terén. Ti ambiciózní zdolávají pomocí horolezecké výbavy i těžké skalní výstupy a pak sjíždějí velmi náročné skalní kuloáry. Účelem je dostat se co nejvýš, nejdál, v co nejnáročnějším horském terénu.

4) Skitouring-freeriding – hlavním úkolem je dostat se co nejvýš, ale hlavně kvůli úžasným sjezdům volným terénem. Lyže jsou širší a delší než klasické sjezdové, vázání je bytelnější, podobá se klasickému, jen musí být stoupací a boty se hodně podobají klasickým sjezdařským. Do kopce se šlape na pohodu, o to větší adrenalin hledají tito borci ve sjezdech.

5) Fitnesstouring – dnes velmi populární podoba skitouringu zejména v Alpách, ale stále více i v našich horách. Provozuje se hlavně kvůli udržení nebo získání dobré kondice. Velmi často po práci nebo jen na část dne dojedou jeho vyznavači pod horskou cestu nebo sjezdovku a v povoleném stoupacím prostoru si ji jednou, dvakrát vyšlápnou a sjedou po svých dolů. Jde o to zasportovat si v přírodě na čerstvém vzduchu.

Jak začít?

Doporučujeme začít úplně jednoduše klasickým skitouringem / fitnesstouringem. Na víkend s kamarády, kteří už to zkusili a mají nějaké zkušenosti. Ještě lepší je si vzít napoprvé zkušeného průvodce.

První výlet by měl být krátký, pohodový, seznamovací. Vyzkoušet nasazování stoupacích pásů, našlápnutí do vázání, šlapání do kopce, otočky ve svahu a pak první sjezdíky volným terénem.

Pokud si chcete skialp nejprve vyzkoušet, můžete si u nás výbavu na skialp půjčit. Půjčujeme skialpové lyže, pásy, boty i hole. Při následném nákupu pak odečítáme půjčovné až do výše dvou dnů z ceny nákupu. 

Co potřebujete?

Lehké skialpové lyže se speciálním stoupacím vázáním, nalepovacími pásy a skialpové boty. Dobré jsou i skládací teleskopické hůlky, to proto, že například při traverzu ve svahu potřebujete mít jednu hůlku kratší.

K tomu vybrat správné oblečení. Existuje speciální skialpové oblečení. Kdo ho na začátek mít nemůže, ať nejprve zkusí kombinaci funkčního outdooru a třeba běžkařské či zimní cyklistické výstroje. Nezapomeňte, že při chůzi do kopce se hlavně muži hodně potí. Nahoře ve větší výšce a při sjezdu pak může být už slušná zima. Proto si do menšího batohu zabalte náhradní funkční triko, teplejší bundu a čepici, klidně i náhradní silnější rukavice.

Na co dát pozor?

Jste na horách a ty umí být nebezpečným živlem. Často půjdete i tam, kde už nebudou upravené tratě, musíte počítat s nebezpečím lavin. Proto vždy kontrolujte dopředu počasí a lavinové nebezpečí – jakmile je stupeň nebezpečí vyšší než 2, je třeba být velmi opatrný. Pokud nepůjde o jednoduchý fitnesstouring po sjezdovce, musíte si vzít se sebou do batohu i protilavinovou výbavu –skládací lopatu,lavinovou sondu a vyhledévač-pípák. A nejenom si je vzít, ale rychle se naučit s nimi zacházet. Součástí té nejmodernější výbavy jsou pak batohy s airbagem, který se nafoukne při pádu laviny a pomůže zasypanému držet se na jejím povrchu. Samozřejmostí by měla být i helma a v případě freeridingu je dobré zvážit i páteřák.