Jak vybrat závodní lyže

Závodní lyže umožňují agresivní jízdu ve vysokých rychlostech, kdy díky své konstrukci spolehlivě podrží v oblouku, a to i na tvrdém podkladu či ledě. Kromě vynikajících lyžařů po nich mohou sáhnout i zkušení těžší lyžaři, pro které jsou běžné modely lyží příliš měkké. 
Závodní lyže disponují tvrdým, většinou sendvičovým dřevěným jádrem, vyztuženým titanalovými pláty. Dělí se na komerční modely, které mají menší hodnoty rádiusu a lyže pro oficiální závody FIS, které jsou ještě tužší a jejich rádius odpovídá pravidlům jednotlivých disciplín. Další dělení je pak dle určení pro jednotlivé disciplíny, v komerční oblasti na slalomky a obřačky.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu závodních lyží.

Při výběru závodních lyží je důležité zohlednit:

- určení pro sportovní ježdění či oficiální závody FIS (budu závodit nebo chci rychlé lyže na sjezdovku?),
- disciplínu (slalom, obří slalom, super G, sjezd),
- odpovídající délku,
- odpovídající bezpečnostní vázání.

Závodní lyže - obecná charakteristika

Závodní lyže jsou lyže určené na rychlou a agresivní jízdu na sjezdové trati. Proto jsou vybaveny tvrdým dřevěným jádrem většinou sendvičové konstrukce a mají vysokou torzní tuhost, aby udržely stopu i při velkém přetížení v rychlých obloucích na tvrdém povrchu včetně ledu. Zároveň nabízí dynamický jízdní projev, zejména při výjezdech z řezaných oblouků. Díky tomu ovšem neodpouští jízdní chyby, zejména pak špatnou práci s těžištěm. Zároveň vyžadují vysoké nasazení, proto jsou určeny pro zkušené a fyzicky zdatné lyžaře. Využít je mohou i dobří lyžaři s vyšší hmotností, pro které jsou běžné lyže příliš měkké.

Závodní lyže bývají úzké pod botou (66-69 mm), což umožňuje rychlý přechod z hrany na hranu a střídání jednotlivých oblouků, jízdní vlastnosti lyží se ovšem zhoršují na rozbité měkké trati a v hlubším sněhu, do něhož se boří. 

V kategorii komerčních "závodních" lyží ovšem mají závodní konstrukci i některé modely s větší šířkou pod botou, určené i pro jízdu na odpolední rozbité sjezdovce. Tyto modely spadají pod označení racecarver případně cross.

Lyže ze závodního oddělení (závodní FIS lyže)

Do kategorie závodních lyží, které mají certifikaci Mezinárodní lyžařské federace FIS pro oficiální závody, patří modely vyráběné přímo pro závodníky světového poháru a dále takzvané Stock Race Ski, které se v malém množství uvolňují pro objednávky lyžařských obchodů.

Lyže z obou těchto kategorií jsou velmi tuhé, mívají silnější jádro i titanalové a jiné výztuže. Zároveň jsou k dispozici ve větších délkách a mají v případě modelů pro rychlostní disciplíny oproti komerčním “závodním” lyžím daleko větší rádius, takže pro neprofesionálního lyžaře je na nich velmi obtížné vůbec zatočit. Rádius je dán pravidly FIS, například pro kategorii mužů je minimální rádius pro obří slalom 27 m (a délka lyže 185 cm). Závodní lyže FIS bývají osazeny nejrychlejšími dostupnými vysokomolekulárními skluznicemi, které vyžadují pravidelnou náročnou péči.

Závodní lyže s certifikací FIS jsou dodávány v modifikacích pro jednotlivé disciplíny, tedy pro slalom, obří slalom, super-G a sjezd.

Největší hvězdy sjezdového lyžování ze světového poháru obvykle mají lyže od výrobce dělané přímo na míru, k těmto lyžím se obyčejný smrtelník prakticky nemá šanci dostat.

Lyže z kategorie Stock Race Ski, které jsou určeny pro závody FIS nižších kategorií vám ovšem můžeme objednat, a to v kategoriích mužů, žen i juniorů. Pro objednávku těchto lyží nás neváhejte kontaktovat na e-mail vip@skiservis.cz. Ideálně na jaře, kdy se dá předobjednat kolekce na další zimu. Běžně takto dodáváme lyže ze závodních oddělení Volkl, Rossignol a Elan. Případně i od dalších značek.

Tyto lyže přicházejí v nenaformátované podobě, nemají naúhlované hrany ani strukturu skluznice a jsou bez vázání a někdy i bez závodní desky pod vázání. V našem profesionálním závodním servisu Wintersteiger vám ovšem lyže po dohodě připravíme přesně podle vašich přání a dodáme a navrtáme požadované vázání i desku. Je možnost se účastnit i našich servisních workshopů, kde vás naučíme, jak se o závodní lyže starat. Více v sekci škola domácího servisu lyží.

Komerční “závodní” lyže

Do této kategorie spadají sériově vyráběné a v lyžařských obchodech běžně dostupné lyže, které vycházejí z konstrukce závodních modelů, ale jsou o něco měkčí, (mají tenčí titanalové výztuže) a menší rádius. Jsou určeny pro bývalé závodníky, zkušené jezdce, lyžařské instruktory a zapálené sportovce.

Přestože jsou označené jako závodní (race, racing) jsou vhodné hlavně pro sportovní jízdu na běžných sjezdových tratích. Také vázání k nim do setu jsou vhodná i pro běžné lyžování. 

Většina výrobců nabízí tyto lyže ve dvou modelových řadách, z nichž ta nižší má ještě o něco měkčí (“odladěnou”) konstrukci, většinou vyztuženou jen jedním titanalovým plátem. Lyže z této odladěné řady jsou vhodné také pro lehčí jezdce nebo pro sportovně založené a výborně lyžující ženy.

Například komerční obřačka mívá v délce kolem 180 cm rádius 17-18 metrů. Vyrábějí se v o něco kratších délkách. Oproti lyžím ze závodního oddělení nemají až tak rychlou a na péči náročnou skluznici, i tak jsou ale mnohem rychlejší než většina běžných lyží.

Dostupné jsou jako slalomka (SL) či obřačka (GS). Do této kategorie patří u některých výrobců také modelová řada “Masters”, určená pro trenéry, instruktory a bývalé závodníky.

V naší nabídce máme z této kategorie například legendární řadu Völkl Racetiger (SL a GS) či Rossignol Hero.

Racecarvery a crossové závodní lyže

Do této kategorie patří lyže, které se mezi závodní zahrnují nikoliv díky svým rozměrům, ale své závodní konstrukci.  Mají sendvičové dřevěné jádro a nechybí titanalové výztuže. Rádius mají ale spíše na střední oblouk (cca 15 m) a někdy bývají širší pod botou, aby fungovaly i na rozbitější sjezdové trati. Mezi racecarvery lze počítat i třeba modely Völkl Code S Pro nebo dámské K2 Luv Machine 74ti.

Do opravdu rozbitého terénu a měkčího sněhu jsou pak určeny lyže s označením cross (často se k názvu modelu přiřazuje písmeno X). Konstrukce lyží opět odpovídá závodním modelům, ale opět jsou širší pod vázáním, mají střední či vyšší rádius a často disponují vyměkčenou přední či zadní částí pro plynulejší přejíždění nerovností a jsou vybaveny prvky tlumícími vibrace. Více se u nich také uplatňuje profil rocker s přizvednutou špičkou, která napomáhá zahájení oblouku a vyjíždění z hlubšího sněhu. Do této kategorie patří modely Elan Amphibio 84 XTI Fusion nebo Völkl RTM 8

Možnost testování (testcentrum)

Lyže z komerční závodní kategorie, racecarvery i crossové modely můžete otestovat v našem testcentru. Při případném následném nákupu lyží vám z ceny odečteme až dvoudenní půjčovné.

Správná délka závodních lyží 

Správná délka lyží ze závodního oddělení se řídí omezeními FIS pro jednotlivé disciplíny.

Délka běžných komerčních závodních lyží na sjezdovku se odvíjí od zvolené kategorie lyží. Na slalom jsou vhodné lyže přibližně o 15-20 cm kratší, než je výška postavy lyžaře. Komerční obřačky by měly být přibližně o 10 cm kratší. Racecarvery a crossy volte někde mezi těmito póly, tedy přibližně o 15 cm kratší, než jaké je výška vaší postavy.

Obecně platí, že čím delší lyže, tím lepší vedení stopy, čím kratší lyže, tím lepší točivost. Při volbě délky u komerčních modelů můžeme přihlédnout i ke hmotnosti lyžaře. Těžší lyžař může zvolit o něco delší lyže.   

Odpovídající bezpečnostní vázání

Pro bezpečnost lyžaře je nezbytné, aby závodní lyže byly vybaveny spolehlivým bezpečnostním vázáním s odpovídajícím rozsahem vypínacích sil. Vázání musí být samozřejmě také správně seřízeno.  

Komerční závodní lyže mívají rozsah vypínacích sil DIN do 12, někdy 14 (odpovídá 120 - 140 kg). Lyže určené pro závody FIS by měly mít rozsah vypínacích sil ještě vyšší, DIN 14-24. 

Přestože na internetu koluje množství návodů, jak si vázání seřídit svépomocí, doporučujeme zejména u závodních lyží provést nastavení ve specializovaném servisu, který je vybaven profesionálním strojem na nastavení vypínacích sil. Jen tak bude zaručeno, že vázání spolehlivě a optimálně vypíná ve všech směrech, navíc dostanete potvrzení pro pojišťovnu pro případ úrazu. Při nákupu závodních lyží u nás na prodejně nebo e-shopu máte odbornou montáž i profesionální nastavení vázání zdarma.