Jak vybrat stoupací pásy na mé lyže

Stoupací pásy jsou nedílnou součástí skialpového vybavení a bez správného výběru se nikam nedostaneme. Nezáleží pouze na správné šířce a délce pásů. Zásadní role hrají i typy uchycení a materiály. Doby, kdy jsme stoupali pomocí opravdových tuleních pásů vyrobených z tulení kůže, jsou už dávno pryč. Pokud se tedy rozhodneme pro skialp, nemusíme se bát, že bychom negativně ovlivňovali populaci tuleňů.

Pro základní orientaci v problematice výběru stoupacích pásů vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně SBCR případně na našem online chatu.

Jak pásy fungují?

Každý stoupací pás funguje na principu SKLUZU a STOUPAVOSTI. Vlákna, ze kterých je pás vyroben, jsou uspořádaná v jednom směru.

Můžeme si to představit jako zvířecí srst. Každý asi víme, jaké je to hladit psa či kočku PO a PROTI srsti. Podobné je to se stoupacími pásy. Pokud se pohybujeme vpřed, pás klouže. Pokud se do lyže opřeme a stoupáme, zabíráme "proti srsti" mohéru. Pásy začnou klást odpor, vlasy se vzpříčí, zabrání podklouznutí lyže a umožní odraz a stoupání. Na stejném principu fungují například i pásky u SKIN běžek.

Fáze SKLUZU

Fáze STOUPÁNÍ

Správný rozměr pásů

V současné době spousta výrobců lyží tento problém usnadnilo. Ke konkrétním lyžím často nabízí konkrétní pásy ve správné délce, šířce a krojení odpovídajícím skialpovým lyžím. Plně kompatibilní je i systém uchycení (hrazdička, očko, klip…) Pokud takové pásy existují, máte vystaráno.

Pokud v nabídce nejsou konkrétní pásy na mé skialpové lyže, existuje varianta rovných polotovarových univerzálníh pásů, které stačí jednoduše upravit na správnou délku a šířku. U takových pásů najdeme většinou více univerzální typ uchycení na špičce, aby pokryly co největší nabídku lyží. Lze je oříznout přesně na tvar skluznice pro co nejvěrnější profil mé lyže. Je potřeba dát pozor, aby univerzální stoupací pásy odpovídaly délce a šířce vybraných skialpových lyží a šlo je na takovou lyži přizpůsobit.

vlevo: plně kompatibilní stoupací pásy, vpravo: tvarovatelné stoupací pásy

z pravé strany: očko, klip , hrazdička

Jak upravit pásy na rozměry mé skialpové lyže

Při takovéto úpravě, musíme myslet na to, abychom pásy neořízli MÁLO, ale ani MOC. Pokud pásy ořízneme MÁLO, překrývají hrany. Lyže pak nedrží například na zmrzlé ploše v traverzu, kde ostré hrany potřebujeme. Pokud pás ořízneme MOC, hrany nás podrží, ale není se o co opřít a jak stoupat.

Ideálně je tedy pás užší o 4-5mm než mé lyže (tzn. zhruba 2mm od okraje lyže k pásu). Délku pásu volíme tak, aby nás pásek s uchycením na patce co nejméně brzdil. S úpravou pásů na vaše lyže Vám velice rádi pomůžeme v našem skiservise.

Typy uchycení stoupacích pásů

Způsob uchycení lyží se v průběhu vývoje měnil a najdeme jich celou řadu. Pás na skluznici lyži drží pomocí lepidla, či látkám lepidlu podobných, a na špičce a patě potom za pomocí fixních upínacích mechanismů (háček, guma, hrazdička, očko, klip…).

V historii se používaly pásy s fixním uchycením na patce a gumou u špičky, které se nalepovaly se od patky. Z praktického hlediska se tolik neosvědčily, problém byl s uchycením pomocí gumy na špičce.

Nejvíce používaným a praktickým mechanismem je fixní uchycení na špičče (háček, hrazdička, očko,…) a pásek s klipem či jiným typem uchycení u patky lyže. Pás se tedy lepí od špičky k patce.

V závodní či profesionální sféře se používají pásy, které jsou uchyceny pouze na špičce a konec mají bez fixního upevnění, drží pomocí pouze lepidla. Výhodou je rychlé sundání pásů aniž bychom sundali lyže a skluz lyže není omezen uchycením u patky. Chytím gumovou šňůru či gumu, odháknu od špičky a stáhnu celý pás. Tento způsob je ovšem náchylnější na opětovné lepení pásů po sobě.

Nejvíce použivané mechanismy: očko, klip, hrazdička

pásek s klipem na patce lyže

Materiály stoupací / skluzné části pásů

V dnešní době máme dvě hlavní možnosti. Buď pásy 100% mohair nebo pásy MIX (mohair/nylon). Oba pásy mají svá pro i proti. Začneme tedy prvním typem.

100% Mohair:

Mohair je přírodní vlákno, které se získává ze srsti (vlny) angorských horských koz. Výhodou těchto vláken jsou stálé vlastnosti vzhledem k měnící se okolní teplotě a skvělý skluz. Tyto pásy se často používají na měkčím typu sněhu a za nízkých teplot.

Nevýhodou je kratší životnost na zmrzlém a starém sněhu typu ledové krusty. Stoupání s těmito pásy může být náročnější na techniku.

Mohér s příměsí Nylonu (mix):

Poměr vláken v těchto pásech je nejčastěji 65(70)% mohair / 35(30)% nylon. Hlavní výhodou těchto pásů je delší životnost. Syntetická vlákna výrazně přidávají na odolnosti pásu. Pás tedy lze používat během celé sezóny za různých sněhových podmínek.

Nevýhodou je horší fungování pásu za nízkých teplot. Syntetická vlákna při takových teplotách tuhnou. Pokud se ale pohybujeme v relativně normálních podmínkách pod nulou, jsou dobrou variantou s obdobným skluzem jako pásy mohérové.

Pokud si nejste jistí

Pokud si nejste jisti správným výběrem stoupacích pásů, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí. Na e-shopu můžete využívat také našeho poradenství přes online chat.