Jak vybrat sportovní sluneční brýle
Sluneční brýle se nejčastěji používají na lyžování běžecké, ale za hodně slunných dnů není nijak výjimečné ani jejich použití na sjezdových lyžích, ať už přímo na pistách, nebo mimo ně při freeridu či skialpinismu. Sluneční brýle chrání před UV zářením, ale také před oslněním, únavou očí a mechanickým poškozením silným proudem vzduchu při jízdě. Brýle z naší nabídky dobře použijete i pro další sportovní aktivity.
Pro základní orientaci v problematice výběru slunečních brýlí na lyžování vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně.
Zorník je základ
Zorník je „rozdílovým faktorem“ sportovních brýlí, který určuje výslednou kvalitu a optické vlastnosti brýlí.
Odolnost zorníku
Brýle mají chránit zrak svého uživatele. Proto by měly samy odolat mechanickému namáhání. Zorníky jsou obvykle z polykarbonátu, který, když už se rozbije, vytvoří neostrou krupičku, která minimalizuje poranění obličeje či dokonce očí.
Špičkové modely brýlí jsou vybaveny tvrzenými zorníky, které velmi dobře odolávají při pádu na zem, při zásahu hůlkou, větví apod. Nejvyšší stupeň mechanické ochrany pak poskytují zorníky z "neprůstřelného" materiálu NXT.
Ochrana před UV zářením
Sluneční brýle samozřejmě musí chránit před UV zářením. To dnes prakticky všechny modely splňují. Dobré ovšem je vybrat brýle, které pohlcují nejméně 98% záření UVA a UVB. Většina modelů v naší nabídce splňuje ještě přísnější požadavky.
Zlepšené vidění
Velkým přínosem slunečních brýlí je zlepšení vidění za nestandardních světelných podmínek. Na lyžích vás může zastihnout sluneční svit, zataženo, mlha i stmívání. Ve všech těchto podmínkách vám brýle pomohou lépe vidět.
Vyměnitelné zorníky
Samozřejmě vám nepomohu jedny brýle ve všech zmíněných podmínkách – snad kromě fotochromatických brýlí, které jsou samozatmavovací (viz dále).
V mlze poslouží rozjasňující zorníky, při silné oblačnosti, za soumraku nebo při nočním lyžování jsou nejlepší zorníky čiré. Některé modely brýlí jsou proto vybaveny vyměnitelnými zorníky.
Fotochromatické zorníky
Nejuniverzálnějším, ale i nejdražším řešením jsou fotochromatické, čili samozabarvující zorníky. Ty dokáží reagovat na změnu světelných podmínek, takže na světle tmavnou a snižují svou propustnost, v šeru ji naopak zvyšují a stávají se čirými. Doba reakce na změnu světelných podmínek (například při vjezdu do lesa) je u nových modelů prakticky okamžitá.
Některé zorníky bývají opatřeny vrstvami speciálních materiálů, které dále pomáhají zlepšit vidění. Jde třeba o polarizační nebo zrcadlovou reflexní vrstvu.
Polarizace
Polarizační zorníky nepropouštějí k očím odrazy světla od větších lesklých ploch, například vody, či ze sněhových plání. Navíc zlepšují vidění barev.
Zrcadlová úprava
„Zrcadlovky“ jsou opatřeny vnější reflexní vrstvou. Ta odrazí většinu světelných paprsků zpět. Proto jsou vhodné zejména do hodně jasných dnů a do vysokých nadmořských výšek. Skvěle je užijete třeba na jarních ledovcích.
Optická korektnost
Zorník by měl co nejméně, popřípadě vůbec zkreslovat viděný obraz. U levnějších modelů to bohužel není vždy samozřejmostí. U dražších brýlí značek jako jsou Oakley, Rudy Project nebo Adidas je právě optické korektnosti věnována velká pozornost.
Dioptrické brýle a klipy
Výrobci kvalitních slunečních brýlí pro sport a lyžování nabízejí dioptrické klipy, které lze nacvaknout do slunečních brýlí. Do klipu si necháte u očaře vybrousit skla a pak si jednoduše vyberete sluneční brýle, které vám nejvíce vyhovují.
Špičkové značky, například Rudy Project, vám dokonce vyrobí požadovaný model slunečních brýlí rovnou s dioptrickými zorníky dle vaší potřeby.
Světelná propustnost zorníků
Zorníky sportovních brýlí mají odlišnou světelnou propustnost. Podle ní se dělí do několika kategorií, které ukazuje tabulka:
Přizpůsobte brýle svému obličeji
Důležitá je u brýlí i kvalita obrouček a možnost jejich individuálního nastavení. Sportovní brýle by měly dokonale sedět na obličeji, nesmí nikde tlačit a přitom musí co nejvíce zakrývat a chránit oblast očí bez větších mezer.
Kvalitní obroučky brýlí pro sport a lyžování bývají z odolných a ohebných materiálů, takže je snadno přizpůsobíte své tváři. Praktický je neklouzavý povrch těchto součástí, aby lépe držely tam, kde mají. Velkou výhodou je pokud jsou brýle vybavené stavitelnými nosníky a/nebo stavitelnými stranicemi. Takové sportovní brýle přizpůsobíte každému obličeji.
Při výběru si všimněte také hmotnosti obrouček i celých brýlí. Čím jsou brýle lehčí, tím pohodlnější bude jejich nošení.