Jak vybrat skialpové hole?

Skialpové hole jsou nezbytnou součástí výbavy každého skialpinisty. Pomáhají při chůzi do kopce, zajišťují stabilitu při sjezdu a mohou být použity i jako opora při lavinové záchraně. Při výběru skialpových holí je třeba zohlednit několik faktorů, od materiálu holí, výšky postavy, terénu, ve kterém se budete pohybovat, a vašich preferencí. 

Důležité parametry skialpových holí

Délka skialpových holí

Délka skialpové hole je jedním z nejdůležitějších faktorů, který je třeba zvážit při výběru. Hole by měly být dostatečně dlouhé, abyste se mohli o ně opřít při chůzi do kopce, ale zároveň ne tak dlouhé, aby vám překážely při sjezdu. 

U běžného stoupání v měkčím sněhu a na delších rovných úsecích se může hodit mít hůlky trochu delší podobně jako je tomu u běžkaření. Kratší hole jsou lepší v okamžiku, kdy stoupáte v hodně prudkém zmrzlém svahu, nebo naopak při prudkém sjezdu.

Teleskopické nebo pevné?


Pevné hole se používají méně často a spíše u závodníků u pro tuto situaci vhodných závodů. 

Většina skialpinistů sáhne po holích teleskopických, které nabízejí více možností nastavení podle terénu a použití.  Nejčastější jsou přitom tyto dvě řešení:

  • dvoudílné teleskopické hole - tubus je rozdělen do dvou částí, tubus s menším průměrem zajíždí do širšího a hole tak nabízí variabilitu nastavení délky. Toto řešení je nejčastější při výběru dávejte pozor hlavně na kvalitu použitého aretačního mechanismu či zámku, řešení musí umožnit pevné zajištění, aby při opření se do hůlek zámek nepovoloval. 
  • trojdílné teleskopické hole - lze je zkrátit na minimální délku, lépe se tak vejdou na batoh, nebo dokonce do něj. Nevýhodou je více mechanismů, což zdržuje při manipulaci a také může hrozit větší riziko poškození některé ze součástek.

Jak zvolit správnou délku skialpových holí?

Teleskopický mechanismu holí vždy umožňuje nastavení délky holí v rozsahu několika cm, což výběr usnaďnuje.

Zda máme hůlky ve správné délce, lze zjistit jednoduchým testem. Postavíme se, hůlku otočíme gripem směrem dolů a uchopíme jí pod talířkem, zápěstí by mělo zůstat ve vodorovné pozici a ruka by měla v lokti svírat pravý úhel. 

Pokud tomu tak není, povolíme aretační mechanismus teleskopu holí a upravujeme délku holí tak dlouho, dokud ruka v lokti nesvírá pravý úhel. V tuto chvíli máme správnou délku pro sjezd z kopce a zbývá ověřit, zda teleskop holí umožňuje hole dále zkrátit či prodloužit pro výstupy do kopce a přesuny po rovině. Pokud tomu tak je, zvolili jsme ideální délku skialpových holí.

Materiál

Skialpové hole se vyrábějí z různých materiálů, včetně hliníku, karbonu a kompozitních materiálů. Případně se jedná o kombinaci těchto materiálů.

Hliníkové hole jsou odolné, ale jsou obvykle relativně těžké. Při pádu se jen zřídka zlomí, obvykle je jen ohnete, což se dá na svahu obvykle srovnat. Jejich plusem může být i nižší cena. Naproti karbonové hole jsou lehké a pevné, ale mohou být křehčí. Při pádu může hrozit jejich zlomení.

Náročnější skialpinisté volí převážně karbonové hole. Vedle nízké váhy oceňují, že když se o ně opřete, energie se přenáší přímo do svahu a jede/jde se vám lépe směrem kupředu. I mezi karbonovými holemi však bývá rozdíl v kvalitě materiálu a tím i pak v ceně. Raději vždy volte karbonové hole od osvědčeného výrobce a ve vyšší kvalitě/pevnosti materiálu.

Občas se u skialpových holí používá i kombinace materiálů, kdy na zatěžovanějších místech je hliník, který chrání hole před poškozením od hran lyží, skal či kamenů na trati.

Hliníkové hole

Grip neboli madlo

Ergonomicky tvarovaná rukojeť poskytuje pohodlné uchopení a pomáhá předcházet únavě rukou.

Je to důležité, protože u skialpinismu často měníte pozici ruky na holích podle situace. 

Vedle klasického držení za grip, jak je to obvyklé u sjezdového lyžování, máte na výběr hned několik dalších možností. Občas se hodí chytnout hůlky za vršek gripu a opírat se tak o ně. Časté je také držení mezi gripem a tubusem holí a držení pod gripem. Tahle možnost je skvělá pro případy, kdy šplháte do prudšího kopce nebo traverzujete. Nemusíte v takové chvíli hole zkracovat zámkem teleskopického mechanismu a ušetříte čas, Právě pro lepší úchop v takových chvílích jsou některé skialpové hole vybaveny prodlouženým korkovým nebo vyměkčeným pěnovým gripem, za který se hole lépe drží. Pokud jsou jím hole vybavené, je to určitě výhodou. 

Poutko holí

Poutko napomáhá tomu, abyste hole při sjezdu neztratili. Zároveň by ale mělo být vybaveno bezpečnostním mechanismem, který ruku z poutka uvolní, pokud se hůl při sjezdu zachytí třeba o větev stromu nebo o jinou překážku.

Talířky skialpových holí

Talířky na konci holí zabraňují boření holí do sněhu. Velikost talířků závisí na typu sněhu, ve kterém se budete pohybovat. V hlubokém sněhu jsou vhodné větší talířky, na tvrdém sněhu menší.

U skialpových holí můžete narazit také na kloubové talířky, které se přizpůsobí sklonu terénu, což může být v některých situacích výhodou.

Výrobci počítají, že talířky se mohou ztratit nebo poškodit, obvykle je proto možné u lepších výrobců mít možnost si talířky dokoupit. Není špatný nápad to udělat už při nákupu holí. Náhradní talířek pak s sebou nosíte v batohu.

 

Jsme vám k službám

Pokud byste se chtěli zeptat na něco dalšího, je vám k dispozici naše zákaznická podpora. U objednávek na e-shopu máte u nás až 60dní na vrácení a výměnu zboží. Na prodejně jsou vám k dispozici naši vyškolení specialisté a najdete zde výběr skialpinistických holí od nejlepších značek na trhu.

Kamenná prodejna

Nejsme jenom e-shop. Přijďte se poradit s našimi odborníky. Na místě i provádíme případný předprodejní servis jako je zakrácení holí na potřebnou délku a další služby.

Navštívit prodejnu