Jak vybrat oblečení na běžky

Jízda na běžkách je fyzicky poměrně náročná aktivita, při níž se lyžař zahřívá a potí, zároveň ovšem obvykle probíhá za nízkých okolních teplot, kdy hrozí sněžení a vítr. Z toho důvodu musí mít oblečení na běžky být nepromokavé, větruodolné, a přitom dostatečně prodyšné a schopné odvádět pot od těla.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného oblečení na běžky.

Správné oblečení na běžky je:

  • nepromokavé,
  • větruodolné,
  • prodyšné,   
  • hřejivé, 
  • schopné odvádět pot od těla,
  • poddajné a umožňující volný pohyb.

Oblékejte se dle intenzity pohybu a očekávaných teplot

Poté, co se přesvědčíte, že vybírané oblečení splňuje všechny výše uvedené parametry, vybírejte konkrétní modely zejména s ohledem na to, jak intenzivně jezdíte a za jakých klimatických podmínek se na běžky obvykle vydáváte. Závodník, který po celou dobu jízdy vykazuje vysokou intenzitu pohybu, si vystačí s tenčím a méně zatepleným běžkařským oblečením napříč všemi vrstvami, naopak turista, který tu a tam zvolní či zastaví a na běžkách často tráví celý den, by měl sáhnout po více zateplených modelech a mít s sebou klidně i náhradní kousky oblečení, zejména další mikinu druhé vrstvy nebo záložní čepici.

Funkční oblékání - vrstvení

Na běžky se oblékáme podle cibulového principu, který říká, že je lepší více tenčích vrstev než méně silných. Rozeznáváme přitom tři základní vrstvy, které mají každý svou specifickou funkci:

První vrstva - spodní funkční prádlo - stará se o odvod potu od pokožky

Druhá vrstva - funkční mikiny - stará se o zateplení a prodyšnost

Třetí vrstva - bundy a kalhoty - ochrana před vnějšími vlivy = nepromokavost, větruodolnost + rovněž prodyšnost

První vrstva - funkční prádlo 

Jedná se o funkční prádlo, které dokáže odvádět pot od těla a je ideálně z nenasákavého a rychleschnoucího materiálu. Na běžky volíme soupravu trika s dlouhým rukávem a kalhot s dlouhými či 3/4 nohavicemi. Více o výběru najdete v článku "Jak si vybrat termoprádlo."

Druhá vrstva - funkční mikiny

Druhá vrstva má za úkol zateplit a umožnit odvod potu z první vrstvy dále od těla. Sama může sestávat z více vrstev, například dvou mikin o různé tloušťce. V případě běžeckého lyžování ji tvoří zejména fleecové či vlněné (merino) mikiny. V hezkém počasí může být zároveň vrstvou svrchní. Více o výběru druhé vrstvy na běžky se dočtete ve zvláštním článku.

Třetí vrstva - bunda a kalhoty na běžky

Třetí, svrchní vrstva chrání před sněhem, deštěm a větrem, měla by tedy být nepromokavá a větruodolná. Zároveň musí umožňovat odvod potu z prvních dvou vrstev a jeho odpaření do vnějšího prostředí. Musí tedy být dostatečně prodyšná. Tyto požadavky ideálně splňují membránové bundy a kalhoty, vhodný je rovněž softshell nebo ekonomicky méně náročný zátěr.

Součástí svrchní vrstvy může být také lyžařská vesta, která je v hezkém počasí použitelná samostatně rovnou na druhou vrstvu, nebo v případě velkých mrazů jako dodatečná zateplující svrchní vrstva a přes bundu. Přečtěte si další podrobnosti o výběru bundy na běžky a kalhot na běžky!

Pokrývka hlavy 

Hlavou uniká velká část tělesného tepla, proto je třeba dbát na její odpovídající zateplení. I v hezkém počasí a při vysoké intenzitě běhu bychom měli mít alespoň čelenku, která chrání čelo a uši. Alternativou může být multifunkční šátek, který lze dle aktuální potřeby použít právě jako čelenku, jako improvizovanou čepičku (na piráta), jako částečnou kuklu nebo nákrčník.

Po většinu zimy se ovšem na běžkách neobejdeme bez běžkařské čepice. Její tloušťku volíme opět podle počasí a intenzity fyzické aktivity, ideální je mít s sebou čepice dvě, jednu tenčí a druhou silnější, aby nás nezaskočil žádný rozmar počasí.

Do velkých mrazů či silného větru se hodí lyžařská kukla, která ochrání nejen hlavu, ale také velkou část obličeje. Pro všechny uvedené pokrývky hlavy platí, že by měl být prodyšné a schopné odvádět pot od pokožky.

Přečtěte si další podrobnosti o výběru čepice na běžky!

Ponožky na běžky

Nohy jako periferní část těla mají zvýšený sklon k prochladnutí a omrzání, proto je třeba volit na běžky kvalitní ponožky. Měly by být prodyšné, schopné odvádět pot, aby pokožka nohy zůstala v suchu a v teple. Vhodná je také antibakteriální úprava, která brání množení bakterií a plísní a vzniku nežádoucích pachů. Ponožky na běžky by se neměly shrnovat, naopak musí poskytnou dostatečnou míru zateplení. Více o výběru ponožek na běžky najdete v samostatném článku

Pro zvlášť mraziví dny je možné doplnit ponožky vyhřívanými stélkami, hřejivými polštářky či termoizolačními návleky přes boty.  

Rukavice na běžky

Také ruce mají sklon k rychlému prochladnutí, proto je třeba pečlivě vybrat rukavice na běžky. Do teplých dnů a pro závodní či hodně intenzivní jízdu stačí tenké prstové rukavice, v nichž je zachován cit pro úchop, pomalejší tempo a nižší okolní teplota již vyžaduje rukavice s větším zateplením, popřípadě hřejivějšího provedení - tříprsťáky, palčáky. Podrobnosti o výběru najdete v článku: Jak vybrat rukavice na běžky.

Doplňky na běžky

Během vyjížďky na běžkách se vám mohou hodit další praktické doplňky, zejména speciální ledvinka s nápojem a malou svačinou, často se vám do ní vejde třeba právě náhradní čepice nebo i něco na převlečení.

Velmi důležité jsou také běžkařské brýle, které chrání oči při sluníčku i sněžení. Kvalitní modely umožňují měnit zorníky, obecně platí že tmavé jsou vhodné do sluníčka, žluté a oranžové do mlhy a čiré do šera a po setmění.

Vzorový seznam oblečení a doplňků - turista

Oblečení na běžky Foto: Fischer

Vzorový seznam oblečení a doplňků - sportovec