Jak vybrat mikinu na běžky

aneb druhá vrstva do stopy.

Druhou vrstvu funkčního oblečení na běžky tvoří prakticky fleecové, polyesterové či merino mikiny. Mají za úkol zejména zateplit tělo lyžaře a zprostředkovat odvod potu z první vrstvy dále do těla. Kvalitní modely kromě toho nabízejí i pokročilé funkčnosti, jako je například bodymapping nebo komprese aktivních svalových skupin.  

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu mikiny na běžky. 

Jízda na běžkách je fyzicky poměrně náročná aktivita, při níž se lyžař zahřívá a potí, zároveň ovšem obvykle probíhá za nízkých okolních teplot, kdy hrozí sněžení a vítr. Z toho důvodu musí mikina na běžky mít jak výbornou prodyšnost a schopnost odvodu potu, tak také skvělé termoizolační vlastnosti.

Správná běžkařská mikina je:

  • prodyšná,   
  • hřejivá,
  • schopná odvádět pot od těla, 
  • dostatečně pružná a erhonomicky střižená pro volný pohyb.

Mikina na běžky jako součást funkčního vrstvení (II.vrstva)

Druhá vrstva funkčního oblékání podle cibulového principu, který se ukázal jako nejefektivnější a nejpohodlnější řešení oděvu pro sportovní aktivity,  plní termoregulační funkci, určuje míru tepelného komfortu, a zároveň zajišťuje odvod potu z první vrstvy dále od těla a skrz svrchní, třetí vrstvu do vnějšího prostředí. Jednoduše se dá říci, že druhá vrstva se stará o to, aby vám bylo teplo a zůstali jste v suchu i při vysoké intenzitě fyzické aktivity, kterou běžecké lyžování bezesporu představuje. 

Z uvedeného vyplývá, že pro zachování správné funkce druhé vrstvy je nutné, aby také první a třetí vrstva splňovaly požadavek prodyšnosti a schopnosti odvádět pot. Pokud si na tělo obléknete bavlněné tričko, které se po chvíli nasákne potem, není ani ta nejlepší a nejprodyšnější mikina schopna odvést pot od těla a vy zůstanete mokří a rychle prochladnete. První vrstvu tedy musí tvořit pouze prodyšné a nenasákavé funkční prádlo. Více o výběru funkčního prádla najdete v tomto článku

Stejně tak pokud si přes funkční první a druhou vrstvu vezmete neprodyšnou třetí vrstvu (která by měla chránit před vnějšími vlivy, jako je vítr, déšť či sněžení), nemá mikina kam odvést pot a ten zůstává na těle. Proto je nutné obléci na běžky kvalitní prodyšnou běžkařskou bundu, ideálně vybavenou funkční membránou s vyšším stupněm prodyšnosti. Více o vhodném výběru třetí vrstvy na běžky najdete v článku jak vybrat bundu na běžky.

Třetí vrstva pak slouží jako ochrana proti vnějším vlivům, které představuje zejména vítr a déšť. 

Materiály

Na trhu najdete mikiny na běžky z různých materiálů, převažují syntetická vlákna, zejména polyester, někdy s příměsí polyamidu, stejně jako vrstva první. Rozdíl je však v technologii zpracování. Osvědčeným materiálem pro druhou vrstvu je fleecový úplet. Je dostatečně prodyšný a zároveň díky vyššímu vlasu, který zadržuje více vzduchu, velmi dobře izoluje teplo.

Z přírodních materiálů se uplatňuje zejména vlna merino, většinou jako příměs. Její výhodou je schopnost hřát, i když je mokrá, zároveň vykazuje přirozené antibakteriální vlastnosti a nezapáchá tolik po propocení

Gramáž a míra zateplení

Mikiny na běžky se samozřejmě vyrábějí v různých gramážích (chcete-li slabší nebo silnější) pro použití v různých klimatických podmínkách.

V tomto ohledu vybírejte podle toho, jak intenzivně jezdíte a v za jakých klimatických podmínek se na běžky obvykle vydáváte. Jiná mikina bude vhodná pro závodníka, který po celou dobu jízdy vykazuje vysokou intenzitu pohybu, jiná pak pro turistu, který tu a tam zvolní či zastaví a na běžkách často tráví celý den.  

Více druhých vrstev

Pokud se chcete běžkaření věnovat, je dobré v šatníku disponovat alespoň dvěma různě zateplenými mikinami. Ideálně mít jednu tenčí (méně zateplenou) a druhou silnější. Využijete je i pro jiné sportovní aktivity (sjezdové lyžování, outdoor, běh atp.)

Většinou vystačíte v průběhu dne na běžkách s jednou druhou vrstvou. Stačí se ráno rozhodnout, zda si vezmete tenčí nebo silnější mikinu.

Někdy je taková zima, že je potřeba tělo chránit více. Pro takové případy cibulový princip říká, že je lepší použít více tenčích vrstev než jednu silnou. V praxi se to nejvíce týká právě druhé vrstvy, kterou mohou tvořit dvě mikiny, ideálně jedna tenčí a druhá silnější, respektive celorozepínací a přes hlavu. Mikiny pak můžete střídat (oblékat, svlékat, rozepínat apod.) podle aktuální teplotní situace. S touto kombinací byste měli zvládnout v tepelném komfortu každou běžkařskou vyjížďku v jakémkoliv počasí. Náhradní mikina se zpravidla vejde do běžkařské ledvinky, takže vás pak na trati nic nezaskočí.  

Střih a provedení mikiny

Co se týče střihu mikiny na běžky, může být celorozepínací nebo častěji se zipem u krku, který usnadňuje oblékání a dává další možnosti termoregulace. Střih se stojáčkem zase dokáže udržet v teple krk, což je praktické, protože lyžař již nepotřebuje šátek či nákrčník.

Velkou službu udělají očka na palec na koncích rukávů. Palec protáhnete otvorem, na ruce natáhnete rukavice a máte jistotu, že budete mít dokonale chráněné zápěstí před zimou i větrem. To je velmi důležité, protože na zápěstí vystupují k povrchu těla četné cévy a právě zde může docházet k velkým ztrátám tělesného tepla.

Běžkařské mikiny také často mívají o něco delší rukávy, protože při odrazu dochází ke vzpažení a vyhrnování rukávů. Právě delší rukávy jsou zárukou, že zápěstí a předloktí zůstane v teple i v této fázi pohybu. 
 
Pro zachování funkce odvodu potu je dobré, aby mikina na běžky byla co nejvíce na tělo, na druhé straně však samozřejmě musí umožňovat volný pohyb.

Volnost pohybu

Bežecké lyžování klasickým i bruslařský stylem vyžaduje od lyžaře poměrně široký rozsah pohybů. Proto je dobře, když mikina bunda na běžky dokáže dopřát co největší volnost. 

Toho je kromě samotného střihu (samozřejmě je nutné také zvolit optimální velikost mikiny) dosaženo přídavkem elastanu, či lycry do materiálu mikiny, použitím dvou- nebo dokonce čtyřsměrného strečového materiálu a ergonomickým střihem s předtvarovanými rukávy. 

Mapování těla

Některé kvalitní mikiny na běžky mohou nabízet i další sofistikované funkčnosti, jako je například body mapping, 3D pletenina nebo komprese aktivních svalových skupin.

Body Mapping spočívá v tom, že je mikina na exponovaných místech, kde se tělo nejvíce potí, perforovaná, jinde, kde naopak spíše hrozí prochladnutí, je vnitřní část mikiny naopak z česaného materiálu, takže v těchto místech lépe zadržuje teplo. To je velmi užitečné hlavně právě pro aktivity s větší fyzickou zátěží v zimním období, mezi něž patří i běh na lyžích.

3D pletenina, kterou jsou vybaveny zejména některé mikiny značky Björn Dählie, má zevnitř speciální 3D výstupky, mezi nimiž vzniká prostor pro vzduch, který tak zadržuje teplo podobným způsobem, jako fleece. Vnější povrch výrobků je naopak opatřen úpravou, která jej činí mírně větru a vodě odolnými.

Kompresní zóny v oblasti nejvytíženějších svalových skupin napomáhají k lepšímu prokrvení svalu, zvyšují výkon lyžaře a urychlují regeneraci.