Jak vybrat lyžařskou mikinu
Pro základní orientaci v problematice výběru druhé vrstvy vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně Ski a Bike Centrum Radotín.
Aby fungoval cibulový princip funkčního oblékání, podle nějž byste se měli oblékat na sportovní aktivity, je důležité mít nejen první vrstvu, tedy prádlo, z funkčního materiálu. Stejně důležitá je vrstva druhá. Jaké vlastnosti by měla splňovat?
Funkce druhé vrstvy
Druhá vrstva plní termoregulační funkci, určuje míru tepelného komfortu, ale zároveň by měla být schopna předat vlhkost odvedenou vrstvou první dále. Jednoduše se dá řící, že druhá vrstva se stará o to, aby vám bylo teplo a povedlo se odvést přebytečný pot od první vrstvy oblečení směrem ven.
Třetí vrstva pak slouží jako ochrana proti vnějším vlivům, které představuje zejména vítr a déšť. Více o první vrstvě funkčního oblečení si můžete přečíst v článku Jak vybrat funkční prádlo.
Jak vybírat druhou vrstvu, na co si dát pozor
Správnou volbu určuje zejména sportovní aktivita, které se hodláte věnovat. Sporty s větší tělesnou zátěží jako je běh, cyklistika, či běh na lyžích, vyžadují tenčí druhou vrstvu s dobře vyřešeným odvodem potu. Naopak například u sjezdového lyžování se většinou tolik nazapotíte, spíše musíte počítat se sezením na vleku či stáním ve frontě. V takovém případě oceníte druhou vrstvu s větší gramáží a lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, která vás více zahřeje ve chvílích, kdy se méně pohybujete.
Obecně platí pravidlo, že je vždy lepší mít více tenčích vrstev než jednu nebo dvě silné vrstvy oblečení. Ideální je se svlékat a přioblékat v průběhu sportovní aktivity podle situace. Není proto vůbec špatné mít s sebou dvě druhé vrstvy. Jednu více na tělo s krátkým zipem a stojáčkem, druhou volnější s dlouhým zipem pro snadnější oblékání. V průběhu větší zátěže budete mít na sobě jen jednu druhou vrstvu, v okamžiku, kdy se ochladíte nebo se na chvíli zastavíte, se přioblečete.
Střih druhé vrstvy funkčního prádla
Převažující sportovní aktivita by pro vás měla být i nápovědou, na co se zaměřit ohledně střihu druhé vrstvy. Například aktivita typu cyklistiky by vás měla vést k výběru druhé vrstvy s prodlouženými zády.
Výhodou pro sporty jako je běžecké lyžování a cyklistika, nebo pro všechny zimomřivé může být provedení druhé vrstvy oblečení s očky na palec na rukávech. Palec protáhnete otvorem, na ruce natáhnete rukavice a máte jistotu, že budete mít dokonale chráněné zápěstí před zimou i větrem.
Více o výběru mikiny vhodné na běžecké lyžování najdete v článku Jak vybrat mikinu na běžky.
U většiny druhých vrstev funkčního oblečení najdete zvýšený límec se stojáčkem, který lépe chrání váš krk. Krátký nebo dlouhý zip vám zase velmi usnadní oblékání a je jím vybavena většina funkčního oblečení.
Vhodné materiály
Fleece
Druhá vrstva je nejčastěji vyrobena z polyesteru, někdy také s příměsí polyamidu, stejně jako vrstva první. Rozdíl je však v technologii zpracování. Osvědčeným materiálem pro druhou vrstvu je fleeceový úplet. Je dostatečně prodyšný a zároveň díky vyššímu vlasu, který zadržuje více vzduchu, velmi dobře izoluje teplo.
Fleece se vyrábí se buď slabší nebo silnější, dle gramáže pleteniny, pro použití v různých klimatických podmínkách. Kromě fleece se však v poslední době uplatňují i jiné technologie výroby druhé vrstvy.
Syntetický materiál
Polyester je hlavním materiálem i pro ostatní lyžařské mikiny pro jeho schopnost odvádět vlhkost do dalších vrstev. Často se používá s příměsí jiných materiálů, jako je např. Spandex.
Mikiny se samozřejmě vyrábějí v různých gramážích (chcete-li slabší nebo silnější) pro použití v různých klimatických podmínkách.
Mapování těla
Například firma Craft nabízí tzv. Body Maping Jacket, tedy bundu, která je na exponovaných místech, kde se tělo nejvíce potí, perforovaná, jinde je vnitřní část bundy naopak z česaného materiálu, takže v těchto místech lépe zadržuje teplo.
To je velmi užitečné hlavně pro aktivity s větší fyzickou zátěží jako je zimní běh, nebo běhání na lyžích.
3D pletenina
Jiným příkladem jsou výrobky druhé vrstvy od někdejšího fenomenálního norského běžkaře Björna Dählieho, který provozuje stejnojmennou značku sportovního oblečení. Pletenina má zevnitř na sobě speciální 3D výstupky, mezi nimiž vzniká prostor pro vzduch, který tak zadržuje teplo podobným způsobem, jako fleece. Vnější povrch výrobků je naopak opatřen úpravou, která jej činí mírně větru a vodě odolnými.
Peří umělé i syntetické
Firma další legendy norského lyžování – Lasse Kjuse - zase nabízí zateplovací bundy a vesty, které lze rovněž použít jako druhou vrstvu. Obsahují slabou gramáž peří, nebo moderní duté vlákno Primaloft. Toto vlákno, vyvinuté původně pro americkou armádu jako syntetická náhrada husího peří, absorbuje 3x méně vody než jiná dutá vlákna a přitom zadržuje více vzduchu, takže je hřejivější.
Dámské, pánské a dětské mikiny
Lyžařské mikiny se samozřejmě vyrábí i v různých provedeních podle stáří a pohlaví lyžaře. Pro dámy jsou tu mikiny s elegantními dámskými designy, pro děti mikiny většinou z hřejivého fleecu a samozřejmě mikiny v pánském provedení.
Pokud si nejste jisti správným výběrem druhé vrstvy, rádi vás uvítáme v naší prodejně Ski a Bike Radotín, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.