Jak vybrat lyžařskou helmu
Kvalitní lyžařská helma by měla být samozřejmou součástí moderní lyžařské výstroje.
Argumenty typu celý život jsem lyžoval v čepici si zaslouží snad jen nostalgický úsměv při vzpomínce na staré, krásné, ale již zašlé lyžařské doby.
Lyžování se vyvíjí a s nástupem carvingové techniky se pohyb po sjezdovkách výrazně zrychlil. Tím se také zvýšilo riziko úrazu. Možná, že sami jezdíte opatrně a nepadáte, ale nikdy nevíte, kdy se na kopci vedle vás objeví nezodpovědný nebo nezkušený lyžař, který přecení své schopnosti a nezvládne se vám vyhnout. Helma vám v takové situaci může zachránit i život.
Pro základní orientaci v problematice výběru lyžařské helmy vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně.
-
- 59-63
Klasická helma nabízí se 14 - ti ventilačními otvory účinnou regulaci teploty i součinnost při odvětrání brýlí a využívá kombinaci odolné, pevné ale lehké konstrukce se strukturou Koroyd®, která zajišťuje lepší odvětrání i tlumení nárazů.
-
- Náš tip
- 58-62
Nový model přilby Casco SP-4.1, který ihned zaujme svým unikátním designem s upraveným povrchem odolným vůči běžnému poškrábání. Robustní 3 dílná skořepina, která je velice bezpečná a přitom také lehká. Velikost přilby lze snadno přizpůsobit díky systému Disc-fit-Vario umožňující přesné a rychlé nastavení požadované velikosti, podle tvaru hlavy. Helma je dodávána bez bez brýlí.
-
- S-(52-55.5)
- XS-(48,5-52)
Dětská lyžařská přilba Spur byla vytvořena speciálně pro mladé jezdce. Využívá stejné technologie jako přilby Giro pro dospělé v malých a extra malých velikostech. Nechybí moderní lehká a pevná konstrukce In-Mold, ani možnost perfektního přizpůsobení díky systému Vertical Tuning a In Form Fit System. Díky regulovatelným větracím otvorům Super Cool Vents si vždy můžete nastavit průtok vzduchu podle svých potřeb.
-
- 52-55
- 55-59
Lyžařská přilba Eco Ryft Pure MIPS, je součástí kampaně React for Good a je to první ekologicky navržená hybridní přilba Bollé, která kombinuje lehkost a robustnost. Je vybavena MIPS pro bezpečnost mozku a také obsahuje AViD Progressive EPS pro lepší ochranu.
Povinnost nosit helmu
V České republice zatím není legislativně zakotvena povinnost nosit lyžařskou přilbu, ale to se může také díky tlaku na zákonodárce ze strany záchranářů brzy změnit. Ve většině českých lyžařských škol odmítnou vaše dítě učit, pokud nebude vybaveno přilbou.
V Itálii jsou lyžařské přilby povinné do 14 let věku, v některých spolkových zemích Rakouska je tato hranice ještě o rok vyšší.
Základní rozdělení lyžařských helem
Lyžařské přilby lze rozdělit jednak podle konstrukčního řešení na tzv. halfshellové a fulshellové, popřípadě integrální, a dále podle použité technologie na tzv. in-mold a injected (sendvič).
Uši chráněné a volné
Halfshellové neboli poloskořepinové helmy mají měkké textilní ušnice, díky čemuž jsou lehčí, než fullshelové přilby a mají civilnější vzhled. V poloskořepinové helmě je také lépe slyšet. Při lyžování na jaře a v teplejších dnech jistě oceníte, že je možné u většiny typů ušnice od helmy odepnout.
Fulshellové - celoskořepinové - helmy vycházejí z konstrukce závodních helem, pevná plastová skořepina chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější, ale o něco těžší. Navíc je možné na skelet těchto helem připevnit chránič brady a čelisti.
Helmy, u kterých je tento chránič pevnou součástí konstrukce, se nazývají integrální. Jsou určeny zejména pro skicrossové závody a extrémní freeride, ale využít je mohou také ti, kteří již v minulosti utrpěli úraz v oblasti obličeje a potřebují zde nadstandardní ochranu.
Helmy rekreační, sportovní, pro náročné a pro děti
Lyžařské helmy lze dělit i dle jejich určení pro kategorii rekreačních a sportovních lyžařů, případně helmy pro náročné a samozřejmě dětské helmy.
Rekreační helmy vynikají svou pohodlností, kladou důraz na atraktivní či elegantní design a příznivá je také jejich cena. Většinou jde o helmy lehké in-moldové konstrukce s EPS výstelkou, v half-shellovém provedení s měkkými, odnímatelnými ušnicemi. Tyto helmy spolehlivě ochrání při pádu při běžném rekreačním lyžování na sjezdovce, ale nejsou už tak vhodné pro rychlou sportovní jízdu na hranici rizika, freeride či závody, kdy dochází ke kontaktu helmy se slalomovými tyčemi.
U sportovních helem je prioritní ochranná funkce, až na druhém místě je vzhled a pohodlí. Často jde o full-shellové modely, které dokonale chrání i uši, helmy mají přípravu na montáž chrániče brady na slalom a podobně. Častá je výstelka z materiálu EPP, který dokáže odolávat i opakovaným nárazům.
Tyto helmy jsou také vybaveny dodatečnými ochrannými technologiemi jako je MIPS, který brání ničivému působení rotačních sil na mozek. Tyto síly vznikají v případě pádu při rychlé jízdě a mají na mozek mnohem více devastující vliv, než samotný náraz hlavou o zem. Některé modely zase disponují aramidovou bariérou proti průrazu. To se hodí zejména jezdcům ve volném terénu, kde hrozí náraz hlavou o skálu. Freerideři jistě ocení také vybavení helmy odražečem záchranného signálu Recco, díky němuž je lze rychleji a snáz nalézt pod lavinou.
Sportovní helmy jsou také vybaveny sofistikovanějším systémem odvětrání, které lze regulovat v závislosti na počasí i stupni prováděné fyzické aktivity.
Helmy pro náročné jsou luxusní modely, které mají oproti běžné produkci nějaké nadstandardní vybavení. Může jít o speciální design, přítomnost sofistikovaných ochranných prvků, zmíněných už v odstavci o sportovních přilbách, integrovaný plexisklový štít, s nímž uživatel již nemusí používat lyžařské brýle, o zabudovaný audio systém, nebo o to, že je helma vyráběna ručně, jako je tomu u modelů značky Casco.
Dětské přilby jsou samozřejmě vyráběny v menších velikostech a výrobci se rovněž snaží o co nejnižší hmotnost, aby se děti při lyžování zbytečně neunavily a nošení helmy jim nebylo nepříjemné. U dětských helem je důležitá přítomnost mechanismu na upravování velikosti, aby bylo možno dobře nastavit fit helmy, např. pokud potřebujete dát pod helmu kuklu, a také aby helma dítěti nějaký čas vydržela během jeho růstu.
Velmi důležitým prvkem dětských helem je jejich design. Ten by měl být pro děti zajímavý a atraktivní, aby byly ochotné helmu nosit, a dále by měl být vyveden v pestrých a jasných barvách, aby bylo dítě na sjezdovce co nejlépe vidět a zvýšila se tak jeho bezpečnost.
Absorpce energie nárazu
Helmy s injected technologií, označované někdy také jako sendvičové, se vyrábějí vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Náraz neabsorbují bodově, ale distribuují energii kolize rovnoměrně po celé ploše helmy.
Tím se výrazně zvyšuje životnost tohoto typu helem. Jsou o něco těžší, než přilby vyráběné in-mold technologií, ale mají mnohem pevnější vnější skořepinu. Do nejvyšších modelů helem vyráběných touto technologií je dokonce použit tepelně formovatelný materiál, který se přizpůsobí individuálnímu tvaru hlavy uživatele.
In-mold technologii převzalo lyžování z cyklistiky, její výhodou je nízká hmotnost helem při zachování jejich ochranné funkce. Tyto přilby se skládají z vnitřní vrstvy silně stlačeného polystyrenu, která je pevně spojena s vnější nárazuvzdornou plastovou skořepinou.
Pokud dojde k tvrdému nárazu, polystyren spolehlivě pohltí jeho energii, ale zdeformuje se podobně jako deformační zóna automobilu. Z tohoto důvodu je nutné helmu po větším nárazu vyměnit. Helma by měla být vyměněna i v případě, že na ní není poškození vizuálně patrné, neboť může být narušena vnitřní struktura materiálu a helma již samozřejmě nebude spolehlivě chránit.
Tyto základní technologie jsou u některých modelů vylepšovány a doplňovány o další materiály, zlepšující fyzikální vlastnosti helem. U vnější skořepiny se uplatňuje zejména v poslední době populární karbon, ale také sklolaminát, v případě vnitřní struktury pracují výrobci například s kevlarem.
Helmu jedině s atestem
Prakticky všechny značkové helmy jsou standardně certifikované podle některé z příslušných norem. U nás se nejčastěji setkáte s ČSN EN 1077 (832164), která vychází z příslušné evropské normy EN 1077:1996.
Právě tato norma také dělí přilby do dvou ochranných tříd A a B. V zásadě se dá říci, že obě třídy mají stejné ochranné vlastnosti, ale helmy třídy A musí poskytovat ochranu proti nárazu a odřeninám i v oblasti uší (celoskořepinové helmy).
Za mořem jsou helmy certifikovány podle normy ASTM - 2040, vyskytují se rovněž atesty Snell RS-98 a S-98.
Při koupi neznačkové levné helmy je dobré se přesvědčit, zda helma vůbec nějakou certifikaci má.
MIPS, SPIN a R.A.A. - ochrana mozku před rotačními silami
Vědci dokázali, že největší nebezpečí, které hrozí hlavě během pádu při jízdě na lyžích, nepředstavuje samotný náraz hlavy do země, ale následně vzniklé rotační síly, působící na mozek. Proto se někteří výrobci zaměřili na vývoj řešení, které by tyto síly eliminovalo. Zatím se etablovaly systémy MIPS (používá Giro a další značky), SPIN (používá POC) a R.A.A. (výrobce Slytech).
Oba systémy využívají k pohlcení devastujících rotačních sil kluznou vložku mezi dvěma vrstvami skořepiny helmy, které se při pádu vůči sobě pootočí. Díky tomu rotační síly už nejsou přenášeny dále na mozek.
Koroyd
Koroyd je speciální materiál tvořený množstvím polymerových trubiček šestiúhelníkového průřezu, svařených k sobě. Tento materiál, užívaný u některých modelů lyžařských a snowboardových helem, vykazuje jedinečnou schopnost plynule pohlcovat energii nárazu. Testy ukázaly, že Koroyd zbrzdí až o 35 % více energie nárazu než v helmách běžně používaný extrudovaný polystyren (EPS) stejné tloušťky.
Lyžařské helmy s technologií Koroyd výrazně snižují riziko vzniku i případnou závažnost zlomenin lebky a traumatických poranění mozku coby následku úderu do hlavy při pádu na lyžích. Technologie Koroyd využívají hlavně lyžařské a snowboardové helmy Smith.
Jak zvolit správnou velikost helmy
Aby helma dokonale plnila svou ochrannou funkci, musí být vybrána ve správné velikosti. Tu samozřejmě nejlépe poznáte vyzkoušením helmy.
Helma by měla sedět natěsno, aniž by se hlavě hýbala. Při předklonu s rozepnutým podbradním páskem by neměla z hlavy sklouznout.
Zároveň však helma nesmí nikde tlačit. Je dobré vyzkoušet různé značky, neboť každý výrobce má trošku jiný vnitřní tvar helmy.
I v helmě, která má správnou velkost, je ovšem nutné jezdit se zapnutým a dotaženým podbradním řemínkem! Správně zapnutý řemínek by se neměl dát přetáhnout přes bradu, zároveň by vám však měl umožnit otevřít ústa tak, jako kdybyste chtěli jíst.
Jak správně změřit hlavu
Pokud helmu kupujete například přes e-shop - a tedy bez možnosti ji přímo vyzkoušet - změřte si před nákupem obvod hlavy.
Obvod své hlavy nejlépe změříte pomocí krejčovského metru, který obtočíte okolo hlavy zhruba ve výšce 2cm nad vaším obočím. Dejte pozor, aby jste měřili ve stejné výšce vepředu i vzadu. Metr nesmí jít přes uši.
Pokud nemáte krejčovský metr, použijte vystřižený proužek papíru. Pruh papíru po měření položte na stůl a přeměřte pravítkem nebo normálním metrem.
Pokud helmu máte jako dárek a nemůžete obdarovanému změřit hlavu, potom přeměřte stejným způsobem vnitřní obvod jeho stávající helmy nebo oblíbené kšiltovky.
Výsledný údaj v centimetrech porovnáte s údajem uvedeným u helmy (a většinou i přímo na ní) a podle toho zvolíte velikost. V pochybnostech volte raději helmu s regulací velikosti.
Lyžařské helmy s nastavitelnou velikostí
U některých přileb není uvedeno jako velikost jedno číslo, ale rozpětí – např. 49-53 cm. Tyto helmy jsou vybaveny mechanismem na úpravu velikosti (většinou se jedná o kolečko v zadní části helmy), takže velikost této helmy můžete v rámci daného rozpětí snadno přizpůsobit své hlavě.
Tento mechanismus je výhodný také v případě, když občas chcete pod helmu umístit ještě kuklu, popřípadě speciální čepici. Helmu pak snadno rychle o trošku zvětšíte a kukla či čepice se vám dovnitř lépe vejde.
Správná pozice lyžařské helmy
Při nošení, ale i při zkoušení je třeba mít helmu na hlavě správně posazenou. Helma by měla být na hlavě umístěna přibližně vodorovně. Její přední část musí chránit čelo, ale rozhodně nesmí být tak nízko, aby zasahovala do vašeho zorného pole.
Hmotnost lyžařské helmy
Důležitým atributem lyžařské helmy je její hmotnost. Zvláště pro někoho, kdo dosud nebyl zvyklý helmu nosit, bude těžší helma pocitově nepříjemná. Lehčí helmy vyráběné zpravidla in-mold technologií váží přibližně 350 - 400 gramů, hmotnost těžších, ale trvanlivějších helem sendvičových se pohybuje obvykle v rozpětí 450 - 550 gramů.
Lyžařská helma a odvětrání
Helmy se výrazně liší také použitým systémem odvětrávání. Ten může být pasivní - v helmě zabudované větrací otvory nelze zavírat a není tedy možné ovlivnit intenzitu odvětrávání - a aktivní - větrací otvory lze uzavřít nebo dle potřeby naopak otevřít.
U lepších modelů lze odvětrávací otvory snadno ovládat pomocí mechanismu na vnější straně skořepiny, tedy bez nutnosti sundání helmy. Odvětrání u některých levnější modelů je řešeno vyjímáním ucpávek uvnitř helmy. Pro regulaci intenzity ventilace je tedy nutno helmu sundat.
Lepší odvětrání obecně umožňuje in-mold technologie, neboť při jejím použití lze umístit do vnější skořepiny helmy více otvorů.
Zateplení lyžařských helem
Většina dnes prodávaných lyžařských helem poskytuje kromě ochrany také dostatečnou tepelnou izolaci hlavy. Rozdíly mezi jednotlivými modely lze najít zejména v materiálu ušnic, zejména dámské přilby často disponují velmi příjemně zateplenými chlupatými ušnicemi. V případě větších mrazů lze pod helmu nosit speciální čepici, popřípadě kuklu. Klasická čepice se nesmí pod helmu nosit z důvodu zachování správné polohy helmy a tím také její ochranné funkce (viz výše).
Tento sortiment je samozřejmě v širokém spektru značek i typů dostupný v naší kamenné prodejně i na e-shopu, stejně jako multifunkční šátky, které lze dobře použít i při mírnějším počasí.
Odnímatelná textilie v helmě
U některých helem je možné vyjmout a vyprat vnitřní textilii, což velice usnadňuje zachování hygieny při používání helmy. Některé helmy mají vnitřní výstelku dokonce vybavenu X-static vlákny s obsahem stříbra pro eliminaci bakterií a potažmo zápachu.
Lyžařská helma a audio nebo bluetooth
Pokud při lyžování rádi posloucháte hudbu, nebo potřebujete telefonovat, možná uvítáte helmu s integrovaným audio systémem. Taková helma má přímo v ušnicích zabudovány reproduktory, které propojíte se svým mp3 přehrávačem nebo telefonem buď tenkým kabelem, který je součástí balení, nebo bezdrátově pomocí technologie bluetooth.
I design může být funkční
Zajímat vás samozřejmě bude také design helmy, u většiny modelů si můžete vybírat z několika barevných provedení. Nezapomeňte, že také vizáž helmy může mít svůj smysl - například freerideři ocení výrazně zbarvené lesklé helmy, v nichž budou lépe viditelní a v případě nehody snáze nalezitelní. Naopak tmavé a černé helmy při lyžování za jasného dne více absorbují sluneční záření a může v nich být větší horko.
Integrovaný RECCO systém
Zejména jezdci pohybující se ve volném terénu s rizikem lavin mohou vyhledávat helmu s integrovaným vysílačem RECCO. Díky tomuto vysílači mohou být v případě zasypání lavinou snáze, přesněji a rychleji nalezeni záchranáři, kteří mají k dispozici RECCO detektor. Se systémem RECCO dnes pracuje asi 600 záchranářských organizací po celém světě.
Helma a lyžařské brýle - jeden celek
Lyžařskou helmu je dobré kupovat zároveň s lyžařskými brýlemi s nimiž by měla tvořit jeden kompaktní celek.
Mezi helmou a horní částí rámečku brýlí by neměla být mezera, brýle by neměly v helmě tlačit na nos a při instalaci na helmu by měly dobře přiléhat k obličeji.
Pokud již lyžařské brýle máte, vezměte si je na nákup helmy s sebou a zkoušejte je společně s novou helmou.
Většina lyžařských helem má v zadní části sponu, s jejíž pomocí lze upnout pásek brýlí a zabezpečit jej tak proti posouvání. Pokud helmu dokupujete ke starším brýlím, přesvědčte se, zda jejich pásek je dostatečně dlouhý, aby se dal přetáhnout přes obvod helmy
Dobrou alternativou mohou být také lyžařské helmy se štítem, u kterých integrovaný štít nahrazuje lyžařské brýle. Toto provedení se helmy také dobře hodí pro lyžaře nosící dioptrické brýle.
Údržba a skladování lyžařské helmy
Materiál, z něhož je lyžařská helma vyrobena, může být poškozen celou řadou dostupných čistících prostředků, proto se doporučuje helmu omývat pouze měkkým hadříkem nebo houbičkou, které namočíte do slabého mýdlového roztoku. Pro skladování helmy je dobré vybrat místo, kde helma nepřijde do styku s vyššími teplotami, některé helmy mohou dojít k úhoně i v kufru auta za slunečného počasí. Teplem poškozenou helmu - poznáte ji podle nepravidelností či bublinek v jejím povrchu - je samozřejmě třeba vyměnit.
Pokud si nejste jisti správným výběrem lyžařské helmy nebo si jí chcete vyzkoušet, rádi vás uvítáme v naší prodejně, kde vám naši vyškolení prodejci pomohou a poradí.