Jak vybrat lyžařské brýle

Lyžařské brýle jsou nedílnou součástí lyžařské výbavy. Jednak chrání oči proti mechanickému poškození i proti UV záření, a za druhé pomáhají zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Ovšem nejsou brýle jako brýle. Nabídka výrobců je velmi široká a vlastnosti jednotlivých brýlí se diametrálně liší. Pojďme se pokusit se zorientovat v tom, jak vybrat brýle, které budou nejlépe vyhovovat našim potřebám.

Pokud si nebudete ani po přečtení tohoto článku vědět rady, nezapomeňte, že nejsme jen e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem správného modelu lyžařských brýlí.

Proč nosit brýle?

Většina lidí si lyžařské brýle pořizuje na svah pro případ sněžení nebo mlhy. V takových podmínkách jsou brýle nutností.
 
Brýle ale chrání oči i před UV zářením. To je intenzivnější ve vyšších nadmořských výškách, kde obvykle lyžujeme. Stejně tak jsou na sněhu intenzivnější a jasnější odražené paprsky světla.
 
Brýle rovněž zamezí podráždění či mechanickému poškození očí větrem nebo proudem vzduchu při rychlé jízdě,odletujícími krystalky ledu při rychlém sjezdu, nebo větvemi stromů.


Brýle Giro s bezrámovým designem s magnetickým systémem Quick Change. Skla jsou vybavena magnety, které zajistí správné a rychlé usazení v rámu.

Velikost rámečku brýlí

Lyžařské brýle by měly dokonale sedět na obličeji. Proto je třeba vybrat brýle s odpovídající velikostí rámečku. Některé typy brýlí se vyrábějí ve dvou velikostech, dámské modely jsou samozřejmě i velikostně uzpůsobeny menšímu ženskému obličeji, podobné je to s brýlemi pro děti.  
 
Pro tyto účely rozlišujeme v e-shopu lyžařské brýle podle velikosti rámečku na:
 
- lyžařské brýle malé - ideální pro děti, případně ženy a muže s drobnějším obličejem
- lyžařské brýle střední - velikost, která sedí většině lyžařů
- lyžařské brýle velké - ideální pro větší obličej nebo lyžaře, kteří mají rádi velké zorníky

Provedení brýlí

Lyžařské brýle mohou být buď klasické, nebo v provedení určeném k použití přes dioptrické brýle.
 
Lyžařské brýle přes dioptrické brýle bývají označeny písmeny OTG (Over the Glasses). Takové brýle jsou větší, hlubší, aby se pod ně dioptrické brýle pohodlně vešly a nebyly tlačeny k obličeji a často mají  i v pěně na skráních výřezy na nožičky dioptrických brýlí.  Pokud nosíte dioptrické brýle je potřeba, abyste volili právě tento typ lyžařských brýlí, případně pro vás mohou být řešení lyžařské helmy se štítem, u kterých štít nahrazuje lyžařské brýle a v pohodě se pod něj vejdou i dioptrické brýle.

Provedení zorníku

Zorník je asi nejdůležitější součástí lyžařských brýlí. Rozdíly v jeho provedení mají zásadní vliv na výsledné optické vlastnosti brýlí. 
 
Zorníky mohou být  ploché či sférické. Ploché zorníky postrádají zakřivení ve vertikálním směru, zakřivené jsou pouze horizontálně. Naproti tomu sférické zorníky jsou zakřivené v obou směrech, díky čemuž nabízejí lepší periferní vidění a méně zkreslují. Sférické zorníky jsou proto vždy lepší, ale také o něco dražší. 

Zamlžování

Velmi důležitá je u zorníků schopnost odolat zamlžování, která je výrazně lepší, pokud je zorník dvojitý, kdy mezi jeho dvěma čočkami je zatavená vrstvička vzduchu. Ta pak působí jako tepelný izolant a mezi vnitřním a vnějším povrchem zorníku nedochází k takovým tepelným rozdílům, které jsou příčinou zamlžování. Pokud můžete volte vždy lyžařské brýle s dvojitými zorníky, odměnou bude mnohem menší mlžení brýlí. 
 
Zamlžování rovněž snižuje speciální antifog úprava, tedy tenká vrstvička speciální látky, která je u lepších brýlí vždy již z výroby nanesena přímo na zorníku. Brýle se samozřejmě mlží tím méně, čím lépe jsou odvětrány. Proto jsou obvykle v rámečku brýlí, v pěně přiléhající na obličej a někdy i v samotném zorníku větrací otvory. Některé modely brýlí dokonce mají vestavěný malý větráček napájený baterií.




Brýle mohou mít rovněž zorníky vyměnitelné. S takovými brýlemi lze volit optimální zorník dle aktuálních světelných podmínek.
 
Zrcadlová úprava zorníku odráží od svého povrchu více světla, takže logicky propouští k oku méně světla. Hodí se tam, kde slunce pálí od rána do večera (jarní ledovce apod.). Vhodné modely najdete zde: lyžařské brýle zrcadlové
 
Velmi prospěšnou speciálně pro lyžování je polarizační antireflexní úprava zorníku, která nepouští k očím sluneční paprsky odražené od lesklých ploch, v našem případě zejména od sněhu. Polarizované zorníky tak lépe brání oslnění a únavě očí. Modely brýlí s touto úpravou si prohlédněte v sekci polarizační lyžařské brýle. 
 
Ještě sofistikovanější jsou fotochromatické lyžařské brýle, u kterých zorníky reagují na množství přicházejícího světla a samy se zatmavují či rozjasňují.

Světelná propustnost zorníku

Světelná propustnost zorníku pomůže určit, do jakých podmínek je zorník nejvhodnější. Zorníky s malým procentem propuštěného světla (do 20%) se hodí do slunečných podmínek, vysoká světelná propustnost (kolem 90%) je vhodná do zatažených dní nebo mlhy. Čirý zorník určený pro noční lyžování pak propouští 100 % viditelného světla.

Barevnost zorníku

Cit pro barvy a vnímání barev je hodně individuální, liší se člověk od člověka. Je proto nutné si vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Vstříc tomuto faktu vychází výrobci, nabídka zabarvení zorníků je (i v rámci jedné značky) velmi široká a určitě nebudete mít problém najít si své ideální zabarvení zorníků. Pokud byste chtěli slyšet nějaká obecná pravidla, tak v rámci barevného spektra existují barvy, které vylepšují kontrast. Zorníky se žlutým, oranžovým, růžovým nebo červeným zabarvením blokují více z modrého konce barevného spektra. To zvyšuje kontrast, dovoluje to lépe vnímat kontury, předměty a boule v zorném poli. Tyto zorníky jsou velmi vhodné pro horší světelné podmínky, kdy je méně světla, zataženo, nebo mlha. Dobře poslouží i za běžných (průměrných) světelných podmínek. Na sluníčku a v jasném světle jsou pro oči naopak nejkomfortnější tmavé zorníky. Konečně zelené a šedé zorníky tlumí barevné spektrum rovnoměrně. To napomáhá přirozenému vnímání barev tak, kde barevné spektrum lze považovat za normální.

Brýle POC CLARITY

Pro bezpečnou jízdu na lyžích je velmi důležité i ostré a nezkreslené vidění. Proto POC přichází se speciálními zorníky lyžařských brýlí Clarity. Jedná se o zorníky špičkové kvality, vyráběné ve spolupráci s věhlasnou firmou Carl Zeiss. Zorníky POC Clarity zaručují dokonalé vidění během celého dne a v různých světelných podmínkách - za plného slunce, když je polojasno i zataženo. POC Clarity je ideální základní zorník lyžařských brýlí pro každodenní používání.

Tabulka použití zorníků dle světelné propustnosti:

Kompatibilita s helmou

Brýle zásadně zkoušíme s lyžařskou helmou, do které by měly dobře zapadnout, aniž by zůstala mezera mezi horním okrajem brýlí a spodním okrajem přilby. Přilba by rovněž neměla příliš tlačit brýle na nos.
 
Většina brýlí má dnes již prodloužený pásek (pruženku), tak, aby bylo možné jej pohodlně přetáhnout přes lyžařskou helmu. Pásek má buď jednoduchou sponu pro nastavení velikosti, nebo rozepínací přezku a dvě spony pro nastavení v každé části zvlášť. Některé pásky mají z vnitřní strany silikonové proužky, aby nesjížděly po hladké lyžařské helmě.

Dámské, pánské a dětské brýle

Lyžařské brýle se samozřejmě vyrábí i v různých provedeních podle stáří a pohlaví lyžaře. Pro dámy jsou tu brýle s elegantními dámskými designy, pro děti brýle s malým rámečkem a pro muže zase brýle i s velkými zorníky a rámečkem.