Jak vybrat páteřák?
Chránič páteře je po lyžařské helmě dalším důležitým prvkem, který zvýší vaši bezpečnost na sjezdovce a může vás ochránit před vážným úrazem. Podle statistických údajů z roku 2008 byly při provozování zimních sportů v Rakousku úrazy ramen a trupu až pětkrát častější, než úrazy hlavy. Zatímco se však helma pomalu stává na sjezdovkách běžným jevem, páteř si zatím chrání jen málokterý lyžař. Přitom zranění v této oblasti může mít stejně fatální důsledky, jako úraz hlavy.
Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného chrániče páteře.
Použití dle druhu sportu
Páteřáky se liší dle určení pro různé druhy sportu. Většina chráničů spadá do kategorie mulitsport, lze je tedy využít součansě pro více disciplín. Existují ale i specializované páteřáky například na cyklisitku, lyžování nebo snowboarding. Ty zohledňují specifika jednotlivých sportů. Chrániče pro cyklistiku (a letní sporty) jsou lépe odvětrané a jejich konstrukce je přizpůsobena typické pozici při sportu – např. ohnutá záda na kole. Chrániče pro zimní sporty jsou zase více zateplené.
Provedení – tvrdé a měkké chrániče
Tvrdé páteřáky
Tvrdé chrániče páteře mají vnější vrstvu vyrobenu z pevné plastové skořepiny (nejčastěji polypropylen), obvykle rozdělené do několika ne zcela pevně spojených segmentů, aby nedocházelo k omezování pohybu, zejména předklonu, a někdy také rotace trupu.
Důležité je, že chrániče díky tomu mohou kopírovat fyziologické esovité prohnutí páteře a jsou tak mnohem příjemnější na nošení.
Pod svrchní tvrdou vrstvou, která má za úkol rozložit sílu nárazu z jednoho bodu na celou plochu protektoru, je další měkká absorpční vrstva, která tlumí energii proniknuvší skrz vrstvu vnější. Výhodou tvrdých páteřáků je větší subjektivní pocit bezpečí, nevýhodou menší pohodlí a větší hmotnost (cca 850 g).
Měkké páteřáky
Chrániče páteře vyrobené z měkké pěny nejsou na trhu novinkou, ale teprve přibližně před dvěma sezónami u nich výrobci dosáhli stejných ochranných vlastností, jako u chráničů tvrdých. Tyto chrániče jsou dnes již certifikovány podle stejných norem, jako chrániče s plastovou skořepinou.
Měkké páteřáky jsou nyní vyráběny ze speciální hmoty (viskoelastické polymery -páteřáky POC, nebo tzv. inteligentní d3o molekuly - páteřáky Scott), která je za běžných podmínek poddajná, přizpůsobí se tvaru vašeho těla a neomezuje v pohybu, ovšem po nárazu okamžitě ztvrdne a spolehlivě pohltí energii úderu.
Někdy jsou tyto měkké materiály ještě vyztuženy tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Měkké páteřáky jsou lehčí (cca 150 g) a pohodlnější, než chrániče skořepinové.
Některé chrániče páteře jsou součástí vestičky, která se zapíná vepředu na zip. Toto řešení může být z hlediska správné pozice protektoru lepší a pocitově příjemnější, ovšem pouze v případě, že bezvadně padne i celá vestička.
Správná velikost a pozice chrániče páteře
Aby byl páteřák efektivní, je třeba jej nosit ve správné pozici. Jak již bylo zmíněno, protektor by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. Rozhodně by neměl vystupovat nad linii ramen.
Podle toho je také třeba zvolit velikost páteřáku. Pro základní orientaci je většinou přímo na chrániči uvedeno rozpětí tělesné výšky, pro které je vhodný, někdy se uvádí také délka trupu od pasu k rameni, popřípadě obvod pasu.
Důležité však je také to, aby co nejlépe seděl na těle, pokud možno bez jakýchkoliv volných prostorů mezi chráničem a zády. Z tohoto důvodu je dobré páteřák nosit na první vrstvě oblečení.
Chránič by se neměl na zádech vůbec posouvat. Pro tento účel bývají protektory kromě šlí vybaveny také bederními pásy s dvojími suchými zipy a někdy také řemínky, jimiž lze chránič upnout k nohám a tím zabránit jeho vyjíždění vzhůru. Právě tento pohyb je žádoucí co nejvíce omezit, neboť při pádu vzad hrozí poranění krku o přečnívající část páteřáku.
Určení – pánské, dámské a dětské páteřáky
Na trhu jsou pánské, dámské a dětské modely páteřáků. Neliší se od sebe pouze velikostí, ale i tvarem, který je přizpůosben odlišnostem anatomie mužského, ženského a dětského těla. Rozdíl přitom není jen v tvaru skořepiny, ale u dámských páteřáků se mohou lišit také hrduní popruhy, aby bylo možné je pohodlně zapnout přes prsa.
Páteřáky - odvětrání vs. zateplení
Chránič páteře samozřejmě zhorší termoregulaci v oblasti zad, ale zvýšená bezpečnost za trošku nepohodlí určitě stojí. Nicméně tvrdé i měkké páteřáky mají systém odvětrávání v podobě různě řešených otvorů nebo mřížky ve tvaru včelí plástve, takže i tomuto atributu věnujte při výběru pozornost. Kvalitní tvrdé páteřáky jsou navíc vybaveny spodní měkkou vrstvou z funkčních materiálů, která napomáhá odvodu potu i přebytečného tepla od těla. Příjemné naopak může být, že chránič zateplí oblast ledvin.
Páteřák nebo batoh s páteřákem?
Integrovaným chráničem páteře jsou vybavené i některé typy batohů. Určitě je lepší mít takovýto chránič, nežli žádný, nicméně batoh nikdy nebude sedět na těle tak dobře a těsně, jako samostatný páteřák. V případě pádu může ze zad částečně či zcela sklouznout a svou funkci tak nenaplnit. Obdobné výhrady lze zaujmout také k vyjímatelným chráničům páteře, které jsou součástí lyžařských bund.
Chrániče páteře s integrovaným RECCO systémem
Vzhledem k tomu, že chránič páteře zatím častěji používají freerideři, je logické, že některé modely jsou vybaveny integrovaným reflektorem RECCO. Díky tomuto mohou být v případě zasypání lavinou snáze, přesněji a rychleji nalezeni záchranáři. Se systémem RECCO se v současné době lze setkat ve více než 600 lyžařských střediscích po celém světě.
Údržba a skladování chrániče páteře
Materiál, z něhož je chránič páteře vyroben, může být poškozen celou řadou čistících prostředků, proto jej omývejte pouze slabým mýdlovým roztokem nebo vodou. Pro skladování páteřáku vyberte místo, kde je sucho a chránič nepřijde do styku s vyššími teplotami či slunečním svitem.
V případě, že by byl páteřák jakkoliv viditelně poškozen, je samozřejmě třeba jej okamžitě vyměnit. Například páteřáky Dainese by dle informace v uživatelské příručce měly být v každém případě vyměněny po 5 letech užívání.