Jak vybrat bundu na běžky

Bunda na běžky by měla chránit před chladem, sněhem, deštěm a větrem, zároveň by však měla být prodyšná a odvádět pot od těla, respektive z první a případně i druhé vrstvy oblečení. Důležitá je také zachování volnosti pohybu.

Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu bundy na běžky.

Jízda na běžkách je fyzicky náročnější aktivita, při níž se lyžař zahřívá a potí, zároveň ovšem obvykle probíhá za nízkých okolních teplot, kdy hrozí sněžení a vítr. Od toho se odvíjí poměrně značné nároky na běžkařskou bundu.

Správná běžkařská bunda musí

  • chránit před sněhem, deštěm a větrem,  
  • chránit před chladem,
  • odvádět pot,
  • nebránit volnému pohybu lyžaře

Ochrana před sněhem a deštěm

Ideálním řešením v ochraně proti sněžení či dešti je membrána, která zajišťuje nepromokavost bundy při zachování její prodyšnosti. Nepromokavost je udávána v milimetrech vodního sloupce, jemuž membrána odolá, než propustí první kapky. Kvalitní bunda na běžky by měla mít vodní sloupec alespoň 10 000 mm.

Zároveň se přesvědčte, zdá má bunda podlepeny či zataveny švy (obvykle hlavní švy - paže a ramena, nebo úplně všechny švy), protože v opačném případě tudy může prosakovat voda i u bundy s kvalitní membránou.

Levnějším řešením jsou bundy zátěrové, jejichž nepromokavost se ovšem po čase zhoršuje.

Dalším materiálem, který se u bundy na běžky s úspěchem využívá, je moderní a univerzální softshell. Pro použití v běžeckém lyžování ho předurčuje zejména jeho vynikající prodyšnost. Zároveň se termoizolačními schopnostmi blíží hřejivé fleecové pletenině a je odolný proti větru.

Softshell sice není úplně nepromokavý, ale bez problémů odolá kratšímu dešti či sněhové přeháňce. Do extrémnějších podmínek je pak určen softshell membránový, který kombinuje uvedené vlastnosti s nepromokavostí membrány, byť obvykle za cenu mírného zhoršení prodyšnosti.

Ochrana před větrem

Pro dokonalou ochranu před větrem by měla být bunda vybavena speciální membránu typu windstopper, která neprofoukne a nedovolí tak větru ochlazovat tělo. Často je windstopper aplikován v podobě panelu v přední části bundy, která je při jízdě ochlazována proudem vzduchu, zatímco záda jsou řešena s ohledem na větší prodyšnost.

Windstopper

Ochrana před chladem

Na trhu najdete bundy na běžky s různým stupněm zateplení. V tomto ohledu vybírejte podle toho, jak intenzivně jezdíte a v za jakých klimatických podmínek se na běžky obvykle vydáváte. Jiná bunda bude vhodná pro závodníka, který po celou dobu jízdy vykazuje vysokou intenzitu pohybu, jiná pak pro turistu, který tu a tam zvolní či zastaví a na běžkách často tráví celý den.  

Obecně ve funkčním oblékání pro sport platí, že je lepší více tenčích vrstev než jedna silná (tzv. cibulový princip). Z toho lze vycházet i při oblékání na běžky. Vzhledem k tomu, že běžecké lyžování je intenzivnější pohybovou aktivitou než třeba sjezdové (pauzy na lanovce apod.), jsou také bundy na běžky zřetelně méně zateplené oproti bundám na sjezdovky. Dostatečné zateplení se v případě běžeckého lyžování řeší více prostřednictvím střední vrstvy, respektive vrstev. Nejvhodnější střední vrstvou je fleece, který vykazují vynikající poměr mezi hřejivostí a prodyšností.

Pokud chcete mít úplnou jistotu, nebo očekáváte opravdu mrazivé počasí, lze tenčí bundu doplnit zvenčí zateplující běžkařskou vestou.

Dámská bunda na běžky

Prodyšnost a odvětrání

Prodyšnost je schopnost látky odvádět pot a vlhkost od těla v podobě vodní páry. Udává se v gramech vodní páry, která se dokáže odpařit skrz metr čtvereční látky za 24 hodin. Na běžecké lyžování doporučujeme bundy s hodnotou prodyšnosti alespoň 10 000 g/m2/24h.

Kromě vlastní prodyšné látky bývají kvalitní bundy na běžky vybaveny také ventilačními panely ze síťoviny, které jsou obvykle na místech chráněných před deštěm či sněžením, nejčastěji v podpaží, někdy také na zádech. Tyto panely pomáhají efektivně odvádět nadbytečné teplo při vysokém stupni fyzické aktivity a zabraňují přehřívání běžkaře, čímž zvyšují jeho pohodlí i výkon.

Běžkařská bunda - detaily.

Nutno připomenout, že pro efektivní odvod potu je třeba, aby byly prodyšné také všechny vrstvy pod lyřařskou bundou -  funkční prádlo i případná běžkařská mikina.

Volnost pohybu

Bežecké lyžování klasickým i bruslařský stylem vyžaduje od lyžaře poměrně široký rozsah pohybů. Proto je dobře, když mu bunda na běžky dokáže dopřát co největší volnost.

Toho je dosaženo přídavkem elastanu do materiálu bundy, použitím dvou- nebo dokonce čtyřsměrných strečových materiálů buď kompletně u celé bundy, nebo alespoň na strečové panely v místech nejvyššího namáhání. Obvykle jde o vsadky na bocích, zádech nebo rukávech.

Volnosti pohybu přispívá také ergonomický střih bundy s předtvarovanými rukávy.

Střih a provedení bundy

Ideální bunda na běžky je vyrobena za použití kombinace těchto materiálů:

  • membrána / windstopper - na čelní díl a rukávy,
  • v podpaždí a na zádech pružné prodyšné panely, které dobře dýchají.

Bunda by měla mít přiléhavější anatomický střih. Pas a rukávy by měly mít elastické manžety nebo stahování pomocí suchých zipů či šňůrek, aby se dovnitř nedostával chlad a sníh.

Bunda na běžky - vlastnosti

Ideální je sáhnout po značkách bund, které se na běžecké lyžování specializují, jako je Björn Daehlie, či Swix. Dobrou službu s určitým kompromisem může ale udělat i vhodně zvolená bunda outdoorová nebo cyklistická.

Plusem jsou praktické detaily, například reflexní prvky pro lepší viditelnost, rozumně řešené kapsy, kvalitní zip.

Běžkařské bundy jsou většinou nabízeny bez kapuce, zato věnujte pozornost zakončení límce, který by měl chránit krk, ale nesmí škrábat nebo jakkoliv vadit pohybu.