Jak vybrat běžecké lyže

Běh na lyžích patří k oblíbeným zimním sportům. Zaujme turisty, kteří se chtějí kochat krajinou a čas strávený na běžkách si hlavně užívají. Vyhledávají jej i sportovní nadšenci, kteří jej mají jako doplňkový sport v zimních měsících, nebo se tomuto sportu chtějí věnovat závodně. 
 
Pokud si nebudete vědět ani po přečtení článku rady s výběrem, nezapomeňte, že nejsme jenom eshop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši lyžařští specialisté pomohou s výběrem vhodného modelu bežeckých lyží.

Běžky dle běžeckého stylu

Dle nejčastěji provozovaného techniky jízdy si můžete vybírat mezi těmi druhy běžeckých lyží: 

Běžky na klasiku

Jde o nejčastější kategorii běžek. Tyto běžky jsou určeny pro klasickou techniku a jízdu v běžecké stopě. Běžky na klasiku se ošetřují na skluzné části skluznice skluznými sjezdovými vosky, v oblasti stoupací komory potom vosky stoupacími, které zajistí odraz směrem dopředu při zatížení běžky.

Klasičky mají výraznou špičku s ostřejším vrcholem, přes kterou je veden správný skluz a “odšvihnutí” nohy po odrazu. Další faktorem je výrazné klenutí lyže v oblasti mazací komory, které umožňuje při přenesení váhy na lyži přilnutí mazací komory s voskem k povrchu sněhu, což zajišťuje odraz.

Technické zvládnutí odrazu při klasice není jednoduchou záležitostí, proto méně zdatní lyžaři mají oblast mazací komory mnohem širší, než je tomu u těch pokročilejších, neboť nedokáží lyži správně zatížit.

Pokud se jedná o turističtější pojetí, nemusí být komora příliš dlouhá, ale je třeba si uvědomit, že lyže pojedou pomaleji a stoupací vosk bude při nesprávné aplikaci sjížděn rychleji. 

V této kategorii naleznete veškeré běžky s protismykovou úpravou (multigrip, no wax, "šupiny") ať už hledáte turistické modely či nějakou výkonnější běžku do vašeho „vozového parku“. Více o běžkách se šupinami se dočtete v článku o konstrukci běžek.

Moderní alternativou k protismyku jsou dnes tzv. skin běžky.  Jde o běžecké lyže, které mají v odrazové části lyže pod vázáním mohérové pásy, které se chovají podobně jako kožešina zvířete. Když je hladíte "po srsti" od špičky k patě lyží, nic neklade odpor, lyže krásně klouzají. Naopak při odrazu či stoupání zabíráte "proti srsti" mohéru. V současnosti jde o vůbec nejoblíbenější kategorii běžek vůbec.

Běžky na bruslení

Jde o běžky, na kterých se pohybujete technikou označovanou jako bruslení. Jízda na skateových běžkách je velmi rychlá, ale vyžaduje dobře připravené hladké široké tratě a klade o něco větší nároky na vaší fyzičku oproti rekreačnímu běžkaření klasickou technikou.  Na běžkách na bruslení se nejezdí v běžecké stopě, ale na hladkém (urolbovaném) sněhovém podkladu.
 
Běžky na skate poznáme hlavně podle špičky, která je u těchto lyží jen velmi málo prohnutá směrem nahoru a je prakticky plochá a širší, protože přes ni není veden skluz. Běžky na bruslení jsou oproti běžkám na klasiku kratší a také se před jízdou jejich skluznice nepreparuje běžeckým stoupacím voskem, ale ošetřuje se jen vosky skluznými. Lyže pro bruslení nemají oproti klasickým modelům vysoce klenutou komoru (střed lyže),  jelikož je odraz vede s celé délky hrany. 
 
Většina modelů se nabízí v několika tvrdostech, a tak bychom při výběru měli brát v úvahu naši váhu a technickou zdatnost. Lyže musí být dostatečně tvrdá aby poskytla vynikající skluz, ale odraz musí být relativně snadný, aby respektoval naši technickou zdatnost. Přeci jen si chceme čas strávený na běžkách užít a ne se trápit.

Kombíky - běžky pro kombinovanou techniku

Nejoblíbenější a nejuniverzálnější kategorii pro nevyhraněné běžkaře. Combi běžky vám umožňují klasickou i skateovou techniku jízdy. 
 
Combi běžky se velmi podobají lyžím na klasiku, jelikož jsou určeny, vlastně musí být, z velké části hlavně na tento styl, ale jsou o něco tvrdší a s méně klenutou komorou, jelikož je přední a zadní list více předpjatý, a proto si můžete vzít o něco kratší délku než u klasických lyží, která Vám při bruslení bude méně „překážet“. 
 
Na combi běžkách si občas zabruslí i “zaklasikuje” sportovně založený turista. Menší problém je však s mazáním. Nepočítejte s tím, že combi styl použijete při jednom výletu. Pokud na lyže nanesete stoupací vosk, zabruslíte si s nimi jen kompromisně, a naopak, bez vosku se klasikou téměř nepohnete z místa. Combi lyže jsou vhodné pro ty, co se jeden den rozhodnou bruslit a druhý jet klasicky a podle toho lyže náležitě připraví.

Kategorie běžek dle úrovně lyžaře

Podle výkonnosti běžkaře lze běžky dále rozdělit na:
 
▪ Turistické běžecké lyže – vhodné pro všechny, kteří se chtějí hlavně kochat krajinou a užít si pohyb v zimě na lyžích. Běžky v této kategorii jsou širší, měkčí, mají většinou pomalejší méně skluznou skluznici.
 
▪  Sportovní běžky – běžky pro všechny, kteří berou sport trochu více vážně. Tyto běžky jsou vybavené většinou sofistikovanější, lehčí konstrukci a rychlejší skluznicí. Doporučit je lze všem, kteří na běžkách tráví více času a rádi si užijí delší nebo rychlejší jízdu na běžkách.
 
▪  Výkonnostní a závodní běžecké lyže – tyto lyže jsou určené pro náročné sportovce a závodníky. Běžky této kategorie jsou užší, tvrdší a mají výrazně rychlejší skluznici. Konstrukčně se u nich setkáte často s hightech materiály jako je karbon apod.  
 
Důležité je v tomto směru umět správně zařadit sebe sama. Dovolíme si říci, že nejčastější chybou a příčinou nespokojenosti běžkaře je nevhodně zvolená kategorie běžek díky tomu, že běžkař podcení nebo naopak přecení své síly a schopnosti.  
 
Jiné běžky než pokročilý lyžař si musí zvolit turista, zcela odlišné běžky jsou vhodné pro výkonnostního nebo zkušeného závodníka. Věřte, že i do vybavení na běžky se dají investovat nemalé prostředky, ale to nejdražší nemusí znamenat pro každého to nejlepší. Pokud začínáte s běžkařením na závodních lyžích, tak si buďte jistí, že neděláte dobře. Stejně tak se nevyplatí na běžkách šetřit v případě, kdy aspirujete na větší sportovní výkony. 
 
Čím výkonnější běžky, tím zpravidla složitější konstrukce. Více o konstrukci běžek se rozepisujeme v článku Kterak běžky vypadají a z čeho jsou složené

Běžky dle terénu (backcountry)

Běžky se dělí na modely určené do upravené stopy a do volného terénu (backcountry).
O běžkách do stopy jsme psali až dosud, nyní tedy zmiňme, jak vypadají běžky do volného terénu, tzv. back country běžky.
 
Jsou širší, pevnější, pohodlnější a stabilnější – zkrátka do volného terénu. Někdy se vyrábí v provedení s ocelovými hranami, které usnadňují pohyb po neupraveném terénu, např. zmrzlém povrchu. Nutno podotknouti, že v tomto případě se nejedná o nějaký stylový pohyb, ale spíše o chůzi na lyžích. V tomto segmentu existuje také vícero variací, které nabízí mnoho využití pro téměř každého běžkaře, který chce zkusit něco jiného.

Délka běžek - klíčový atribut

Od vaší lyžařské vyspělosti a zvolené techniky jízdy se odvíjí i délka lyží. Delší lyže jsou hůře ovladatelné, ale zase mají lepší skluzné vlastnosti.
 
Pro klasiku se obvykle doporučují lyže o 20-30 cm vyšší než je výška postavy, pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší. 
 
Je však důležité vzít v úvahu ještě jeden parametr – a tím je vaše tělesná váha, kterou budete lyži při jízdě zatěžovat. Váha je v současnosti rozhodujícím činitelem při výběru nejvhodnější délky běžek a je proto důležité na tuto skutečnost myslet při výběru toho správného modelu. 
 
Běžky bychom neměli tzv. „prošlápnout“ – pod vázáním by měl při rovnoměrném zatížení, kdy je váha rozložena na obě lyže, vzniknout „oblouček“ – mazací komora, do níž aplikujeme u běžek na klasiku stoupací vosky a klistry. Správná velikost stoupací zóny je důležitá pro výsledný skluz a tím pádem i zážitek z jízdy. Při odrazu se váha přenáší jen na jednu lyži a je proto nutné, abyste lyži v tomto případě dokázali pouhým přenesením váhy prošlápnout. Výsledná tvrdost lyže by měla být zvolena co nejpřesněji.
 
lyží na bruslení stoupací komora není, respektive se tato zóna nevyznačuje, jelikož je odraz veden z celé hrany lyže a ne přes skluznici jako u klasiky.
 
Doporučujeme výběr a následné měření mazací komory provádět ve specializovaných obchodech, které jsou na veškerou problematiku připraveny a dokážou Vám poradit, jak s výběrem běžek, tak i případným mazáním.
 
V našem obchodě jsme vybaveni speciálními nástroji od firem Madshus a Fischer, za pomoci kterých vám běžky dokážeme proměřit a vyznačit i jejich stoupací komoru podle vaší váhy. Tato služba je u běžek zakoupených u nás zdarma.