JSME HRDÝM PARTNEREM FILMU POSLEDNÍ ZÁVOD
Příběh věnovaný osudům Hanče, Vrbaty a Ratha míří do kin! Jsme hrdí, že můžeme být partnery filmu Poslední závod, který je plný přátelství, odhodlání a obětavosti. Již 24.3 se můžete těšit na oficiální premiéru filmu, kterou doplní 27.3 speciální VIP projekce v našem areálu Vindyšovy továrny.
O FILMU
Letos v březnu jde do kin drama, které vystihuje události běžkařského závodu z roku 1913 v Krkonoších. Příběh se natáčel od února do března minulého roku přímo na místech, kde se vše během 50km závodu odehrálo. Pod taktovkou režiséra Tomáše Hodana se film pokouší nově a pravdivě zachytit okolnosti sportovního výkonu, tragické smrti Hanče a Vrbaty i dobového česko-německého naladění ve společnosti. V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Judit Bárdos, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl, Jan Hofman, Cyril Dobrý a Jan Hájek.
PŘÍBĚH ZÁVODU
Na Velikonoce roku 1913 se v Krkonoších odehrával každoroční závod nejlepších běžců na lyžích. Trať dlouhá 50 km, vedla po vrcholových loukách nejvyššího českého pohoří a na startu vypadalo vše klidně. Počasí bylo jasné, teplota lehce pod 10°C. Povětrnostní podmínky se však velmi rychle změnily a závod byl předčasně ukončen kvůli vichru, prudkému ochlazení a sněhové vánici. Bohumil Hanč, snad pro snahu porazit německé soupeře a vyhrát, v závodu pokračoval a u Harrachových kamenů se setkal se svým přítelem Vrbatou. Ten mu půjčil kabát, čepici a vydal se do údolí pro pomoc - bohužel jehp obětavost pro záchranu přítele mu přinesla smrt. Vyčerpaného a podchlazeného Hanče našel na Zlatém Návrší běžec Emerich Rath, který se vydal spolu se záchranou četou z Labské boudy. Ačkoli se českého lyžaře podařilo dostat zpět, už bylo pozdě a přímo na chatě zemřel.
Události závodu a vlastní záchranné akce se staly impulzem ke vzniku profesionální záchranné služby a jednotné organizace Horské služby v Krkonoších.
SKUTEČNÁ TRASA PAMÁTNÉHO ZÁVODU
zdroj foto: Archiv Krkonošského muzea v Jilemnici
HANČ - VRBATA - RATH: KDO SKUTEČNĚ BYLI?
BOHUMIL HANČ
Skvělý sportovec, český lyžař a běžkař byl v Krkonoších jako doma. Patřil k nadějím našeho sportu, a to se samozřejmě projevovalo i na soutěžní rivalitě mezi Čechy a Němci. Během osudného závodu Na místě, kde Rath našel promrzlého a podchazeného Hanče, je dnes postaven Hančův pomník. Zemřel ve věku 26 let na selhání srdce.
zdroj foto: Sportovní muzeum
VÁCLAV VRBATA
Kamarád Hanče už ze Sokola, později vojáci u Československé armády v Sarajevu. Během závodu se jako první snažil zachránit život Hančovi, když mu nabídl svůj kabát a čepici. Podchlazení se však stalo osudným i jemu. Dnes je návrší u Harrachových kamenů nazýváno Vrbatovo a současně je po něm pojmenována i nedaleká Vrbatova chata
EMMERICH RATH
Český Němec původem z Prahy byl všestranným sportovcem už od mládežnických let. Věnoval se běhu, turistice, lyžování, kanoistice i boxu nebo hokeji, vše na republikové úrovni. Vášeň pro sportovní výkon a soutěž proměnil do podnikatelské činnosti, nejprve se učil v železářství u Rotha, poté si otevřel vlastní obchod toho času ve Veletřním paláci. Světovou známost mu přineslo jeho vegetariánství, když o něm psali v kontextu sportu a stravy především v západních sportovních periodikách, a to i za oceánem ve Spojených státech. Pro komunistickou garnituru byl samozřejmě nepohodlný, a proto o něm u nás moc nevíme. V roce 2004 mu Klub pro Fair Play při Českém Olympijském Výboru udělil zvláštní cenu In memoriam.
zdroj foto: Národní muzeum