Basic informations
| Category | Racing ski boots |
|---|---|
| Determination | men's |
| Brand | Rossignol |
| Category | downhill |
| Catalog number | RBN1010W |
Technical parameters
| Ski boot size | 240, 245, 255, 265, 275, 285, 295 |
|---|---|
| Color | gray |
| Flex | hard (> 100) |
| Season | 2025/26 |
| Model series | Hero World Cup |
| Advanced level | racing |
| Foot width | 97 mm |
| Shaping the inner shoe | thermoformable |
| Exact shoe flection | 140 |
| Fastening type | four-buckle |
| Weight (pair) | 4310 g |
Product description
The top-of-the-line Hero World Cup 140 LV ski boots were designed for expert skiers looking for maximum performance on groomed slopes.
The race-cut DUAL Core shell with 97mm metatarsal width provides dynamic rebound and maximum stiffness, making the boot a natural part of your foot with complete control in every turn.
The inner boots are anatomically pre-shaped and can be fully thermo-adjusted to your foot.
3D Scan of the feet
When buying ski boots, we offer foot and leg analysis using the most modern 3D Scanner Sidas!
the 3D Scanner accurately measures your feet and creates a 3D model of them. Thanks to the pressure plate, it determines the arch type of the foot and the weight distribution on the foot. The system then recommends suitable ski boot models from a database of most brands on the market and shows problem areas in the boot for possible bootfitting.
When buying shoes, the basic foot scan is free of charge, if you do not buy shoes, this service costs 290 CZK.More about the service.
Parameters:
- Shell: Dual Core Race - Polyether
- Chimney: Dual Core Race - Polyether
- Inner Boot: Full Custom Liner
- Flexion: 140
- Skeletal width in the metatarsal region: 97 mm
- Number of buckles: 4 + Cam Lock belt
- Sole: downhill ISO 5355 (Vibram heel available)
- Weight: 4310 g (pair)
Technology:
Dual Core
A technology that enables the injection of materials with different degrees of hardness into a single mould for the production of a skeleton. The result is a sandwich construction with a thin layer of hard material on the outer sides of the skeleton and a thin layer of soft material on the inner side of the skeleton. This means better energy transfer, more precise foot placement in the boot and instantaneous response when handling and controlling the skis.Flex Adjustment
The stiffness of the shoe can be adjusted by changing the position of the two screws at the back of the chimney in a range of +- 5 degrees of flex.About brand Rossignol


























































































